Ciągle wierzymy w ten mit o kawie. Dietetyczka postanowiła go obalić
Kawa to napój wokół którego urosło mnóstwo mitów. Przez wiele lat w nie wierzyliśmy. Okazuje się, że niektóre niektóre są totalną bzdurą. Dietetyczka wyjaśniła najważniejsze kwestie i teraz możemy zweryfikować wiedzę.
05.06.2023 | aktual.: 26.09.2023 12:02
Szokującym odkryciem może być fakt, iż ten popularny napar... to źródło magnezu. Od zawsze byliśmy pewni, że prawda jest odmienna.
Czy kawa wypłukuje magnez? To popularny mit, w który wierzymy
Od zawsze wydawało nam się, że ten czarny napój z kofeiną negatywnie wpływa na podaż magnezu, czyli składnika niezbędnego do życia. Odpowiednia jego ilość wspomaga pracę serca, mięśni i układu nerwowego. Wiele osób uważa, że nadmierne skurcze i zmęczenie są efektem picia kawy. Jak jednak jest naprawdę? Dietetyczka Dominika Hatala, prowadząca kanał DietetykPowszechny, zabrała głos w tej sprawie.
Dodaje, że z badań wynika, iż po wypiciu 400 mg kofeiny ubędzie 4 mg magnezu. Trzeba też zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Kawa też jest źródłem magnezu. Pijąc espresso dostarczamy sobie 25 mg tego składnika, kiedy zaś sięgamy po parzoną - 7 mg. Pamiętajmy jednak o tym, by kofeinowy napój pić w rozsądnych ilościach.
Niedobór magnezu jest faktem i ma na niego wpływ kilka czynników
Dlaczego więc tracimy ów składnik? Niedobory spowodowane są przede wszystkim:
- stresem,
- nadużywaniem alkoholu,
- przemęczeniem,
- nadmiar cukru,
- nadmierne spożywanie płynów,
- przyjmowaniem antybiotyków, leków antydepresyjnych lub nasennych
- niewłaściwa dieta.
Dlatego też warto zadbać o źródła magnezu. Możemy przyjmować tabletki z tym składnikiem lub wprowadzić do jadłospisu odpowiednie produkty. Wiemy już, że kawa zawiera ten związek. Magnez znajdziemy również w produktach ziarnistych (na przykład w płatkach owsianych, ciemnym pieczywie), ryżu, kaszy gryczanej, białej fasoli, szpinaku, jajkach, bananach, rybach, mleku oraz orzechach.