Czy masło musi stać w lodówce? Słowa eksperta zaskoczą niemal wszystkich Polaków
Twarde, trudne do rozsmarowania masło potrafi wyprowadzić z równowagi. To produkt nabiałowy, wobec tego dla wielu osób bezdyskusyjnym jest, że powinien być przechowywany wyłącznie w lodówce. Czy jednak na pewno? Wątpliwości w tej sprawie rozwiewa Bri Bell, dietetyczka i ekspertka ds. bezpieczeństwa żywności.
15.04.2023 11:45
Masło jest jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych. To produkt uzyskany wyłącznie z mleka i produktów mlecznych. Musi zawierać co najmniej 80 proc. tłuszczu mlecznego, ale do obrotu dopuszczone są również te o mniejszej zawartości tego tłuszczu (informacja ta musi zostać umieszczona w nazwie). Charakteryzuje się tym, że po wyjęciu z lodówki jest twarde jak kamień. Czy jest na to sposób? Jak przechowywać masło, by zachowało miękką konsystencję, ale szybko nie zjełczało? Czy trzymanie go na blacie kuchennym jest bezpieczne?
Czy masło musi stać w lodówce?
I tak, i nie. Masło własnoręcznie ubite ze świeżego, niepasteryzowanego mleka lub śmietany powinno być przechowywane w lodówce. W przeciwnym razie szybko ulegnie procesowi psucia, ponieważ w temperaturze pokojowej bakterie rozwijają się szybciej. Natomiast masło, które nabywamy w sklepach, jest stworzone na bazie mleka pasteryzowanego. Oznacza to, że w dużym stopniu jest odporne na rozwój bakterii. Tym samym nie jest konieczne, by przechowywać je w lodówce.
Jak przechowywać masło w temperaturze pokojowej?
Warto jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, dotyczących trzymania masła poza lodówką. Odpowiednie warunki przechowywania tego produktu są bardzo ważne, by uniknąć namnażania szkodliwych bakterii oraz, by zachować jego walory smakowe i konsystencję. Po pierwsze, produkt ten nie będzie świeży w nieskończoność. Jeżeli sięgamy po niego sporadycznie, pewniejszym wyjściem będzie przechowywanie go w lodówce. Natomiast jeśli jesteśmy w stanie spożyć je do maksymalnie siedmiu dni, może pozostać poza chłodnią.
Zobacz także
Jeżeli decydujemy się na przechowywanie masła w temperaturze pokojowej, należy je szczelnie zamknąć w nieprzezroczystym pojemniku (np. w maselniczce) i położyć w ciemnym miejscu, do którego nie ma dostępu światło słonecznego. To, czy masło zjełczeje, zależy właśnie od takich czynników, jak dostęp do światła, tlenu oraz wilgoć. Temperatura nie może przekraczać 20 st. C, stąd też zaleca się, by np. w lecie rezygnować z przechowywania masła poza lodówką.
Czy można trzymać masło w wodzie?
Przechowywanie masła w wodzie to tradycyjna metoda, którą stosowano, kiedy obecność lodówek w kuchniach nie była powszechna. To doskonały patent na utrzymanie świeżości i miękkiej konsystencji smarowidła. Na rynku dostępne są nowoczesne "inteligentne maselniczki", które służą do przechowywania masła w wodzie, jednakże z tego patentu można również skorzystać, nie posiadając takowej. Wystarczy do niewielkiego naczynia włożyć masło i zalać je przegotowaną, osoloną (sól jest naturalnym środkiem konserwującym) wodą tak, by było w całości zakryte. Oczywiście, należy pamiętać w tym przypadku również o tym, że masło powinno być szczelnie zamknięte i leżeć w zacienionym miejscu.
Zobacz także nasz przepis na domowe masło w kilka minut z jednego składnika: