Czy picie kawy na pusty żołądek jest zdrowe? Gastrolog nie ma wątpliwości
31.08.2023 15:20
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wiele osób rozpoczyna dzień od kubka ciepłej i aromatycznej kawy. To popularny, choć bardzo kontrowersyjny nawyk, któremu przyjrzeli się amerykańscy gastrologowie. Wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości.
Kawa to najpopularniejszy napój na świecie. Przeciętny Polak wypija 35 kg kawy rocznie, co w przeliczeniu daje 90 litrów kawy. Wielu z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki kawy. Dzięki niej już po kilkunastu minutach czujemy przypływ energii.
Nie jesteśmy jedyni. Francuzi od lat rozpoczynają dzień od filiżanki czarnej kawy w towarzystwie croissanta. Jak się okazuje, ten nawyk niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy można pic kawę na pusty żołądek?
W trakcie snu żołądek pracuje na pełnych obrotach. Rankiem kwasy żołądkowe są wyjątkowo aktywne. Dlatego też każdy z nas powinien zaczynać dzień od szklanki wody. W ten sposób "uspokajamy" treść żołądkową. Picie kawy na pusty żołądek nie jest więc najzdrowszym rozwiązaniem. Dlaczego? Kawa, zwłaszcza czarna, ma kwasowy odczyn. Kiedy trafia do pustego żołądka, dodatkowo pobudza nadaktywne kwasy żołądkowe.
Długofalowo, picie kawy nadczczo może doprowadzić do licznych schorzeń układu trawienia, w tym nadkwasoty czy refluksu. Doktor Suana Sogi, gastroenterolog z Kentucky tłumaczy: "Wszystko, co jesz, powoduje produkcję kwasu żołądkowego, ale kawa [produkuje] go więcej. Jeśli więc po wypiciu kawy na czczo odczuwasz wzdęcia lub zmagasz się z bólem w górnej części brzucha i nudnościami, wiesz, że masz z tym pewne problemy".
Masz wrażenie, że coś utkwiło ci w gardle? To znak, że dopadł cię refluks
Oczywiście, nie oznacza to, że każdy z nas jest skazany na problemy żołądkowe przez poranne picie kawy. "Niekoniecznie musi to oznaczać, że zbyt duża kwasowość jest problemem, ponieważ żołądek sobie z tym radzi i jest w nim dużo śluzu, który go chroni. Chodzi raczej o to, że przełyk nie jest w stanie wytrzymać tego rodzaju uszkodzeń spowodowanych kwasem. Nic niebezpiecznego Ci się nie stanie. To nie jest tak, że kawa powoduje wrzody — ale możesz po prostu czuć się niekomfortowo" - wyjaśnia dr Supriya Rao, gastroenterolog z Bostonu w rozmowie z Huff Post.
Jeżeli od jakiegoś czasu masz wrażenie, że coś utkwiło ci w gardle, a do tego, coraz częściej dopada cię zgaga i niestrawność, to znak, że najprawdopodobniej borykasz się z chorobą refluksową przełyku, czyli tzw. refluksem, który wymaga leczenia. Kawa pita nadczczo tylko zaostrza objawy. Wyłącz z diety produkty zakwaszające, a jeśli objawy nie ustąpią, skonsultuj się z gastrologiem.