PoradyCzy tuńczyk z puszki jest szkodliwy? Jak często można go jeść?

Czy tuńczyk z puszki jest szkodliwy? Jak często można go jeść?

Pyszności - Fot. Canva
Pyszności - Fot. Canva
Paulina

29.01.2023 14:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tuńczyk to jedna z najpopularniejszych i najcenniejszych ryb na świecie. W Polsce często spożywamy tuńczyka z puszki. Natomiast narosło wokół niego wiele mitów. Czy jest zdrowy? Jakie mamy korzyści i zagrożenia ze spożywanie tego produktu.

Tuńczyk dzięki delikatnemu smakowi dobrze komponuje się z wieloma dodatkami. Możemy dodać go do sałatki makaronu czy pasty na kanapki. Tuńczyk z puszki to około 160-170 g, kosztuje ok. 6 zł. W postaci steków jest dużo droższy, a jego cena zależy od gatunku ryby. Zazwyczaj nasz wybór pada na ten w puszcze i nie mamy się czego obawiać. Jedząc taki rodzaj ryby mamy więcej korzyści z jej spożywania niż zagrożeń. Oto kilka z nich.

Obraz

Tuńczyk - cenne źródło  nienasyconych kwasów tłuszczowych

Tuńczyk jest bardzo dobrym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), szczególnie ważnych w naszej  zdrowiej diecie – kwas tłuszczowy omega-3. Odgrywają one bardzo ważną rolę w organizmie. Często spożywamy ich zbyt mało. Warto tylko przez chwile się zastanowić, kto z nas sięga po rybę minimum 1-2 raz w tygodniu? Zazwyczaj takich osób jest naprawdę mało.

Ich niedobory mogą prowadzić do upośledzeń rozwoju funkcji poznawczych oraz zaburzeń wzroku. Kwasy tłuszczowe omega-3 wpływają także na odpowiednie działanie układu odpornościowego. Regularne jedzenie ryb szczególnie zaleca się osobom z udokumentowaną niedokrwienną chorobą serca lub po zawale.

Obraz

Tuńczyk- Pysznosci; Foto: Canva

Zagrożenia wynikające ze spożycia tuńczyka

Tuńczyk oraz okoń charakteryzują się wysoką zdolnością do akumulacji metylortęci. Przedostają się one bowiem do organizmu przez układ pokarmowy wraz z żywnością, są najbardziej toksyczne i najlepiej wchłaniają się drogą pokarmową – stąd tak duża obawa o zanieczyszczenie żywności właśnie tymi związkami. Czy słusznie? Zjadamy wciąż stosunkowo mało ryb, a dostępne ryby na rynku są bezpieczne do spożycia. Oczywiście są określone normy ilości metali ciężkich w rybach, które muszą być spełnione, aby produkt trafił na półki sklepowe. Tuńczyk z pewnego źródła nie powinien stanowić zagrożenia.

przepisyporadytuńczyk