PoradyZauważyłeś, że kasjer otwiera opakowanie z jajkami? Wcale nie sprawdza, czy są całe

Zauważyłeś, że kasjer otwiera opakowanie z jajkami? Wcale nie sprawdza, czy są całe

Jajka (fot. redakcja)
Jajka (fot. redakcja)
13.07.2023 12:30

Sprzedawca często otwiera opakowania, w których są jajka. Myślicie, że chce sprawdzić ich stan lub liczebność? Macie nadzieję, że czuwa nad tym, żebyście nie kupili potłuczonego towaru? Tu się mylicie. Taka praktyka ma zupełnie inny powód.

Nie wszyscy możemy kupować jajka prosto od kury (czyli te najlepszej jakości), dlatego też po ten produkt musimy udać się do supermarketu. Kiedy już wybierzemy odpowiednie opakowanie, szybko udajemy się do kasy, by je kupić. Za każdym razem kasjer otwiera opakowanie. Pewnie chce sprawdzić, czy towar nie jest uszkodzony.

Po co sprzedawca sprawdza opakowania, w których są jajka?

Okazuje się, że otwieranie opakowań to... idealny sposób na złodziei. Sprzedawca sprawdza w ten sposób, czy nie próbujemy niczego wynieść. Wytłaczanki są na tyle duże, że łatwo w nich coś malutkiego schować. Niektóre nie są zabezpieczone folią, dzięki czemu bez trudu da się przemycić jakiś towar. Takie podejście do tematu ma kadra kierownicza, która szkoli swoich pracowników.

Jaki jest wpływ skorupek na wartość odżywczą

Łatwo zauważyć, że skorupki mają dwa kolory: biały lub ciemnobeżowy. Zawsze wydawało się, że ciemna powłoka świadczy o tym, że jajka są naturalne i pochodzą od kur karmionych dobrą paszą bez chemii, a biała skorupka jest oznaką tego, że produkt pochodzi z produkcji przemysłowej. Nic bardziej mylnego.

Najbardziej kluczowe jest upierzenie ptaków. Kura z białymi skrzydłami będzie znosić białe jajka, zaś ta o ciemnych skorupkach — brązowe lub beżowe. Na zabarwienie skorupki wpływa pigment protoporfiryna, który uwarunkowany jest genetycznie.

Jajka mają różne kolory skorupek (Fot. Redakcja)
Jajka mają różne kolory skorupek (Fot. Redakcja)

Jajka mają klasyfikację. Co ona oznacza?

Warto wiedzieć, co oznaczają poszczególne cyferki na jajkach. Dzięki temu dowiemy się, w jakich warunkach hodowane są kury. Prezentuje się to w sposób następujący:

  • pierwsza cyfra — rodzaj chowu,
  • kod kraju pochodzenia,
  • oznaczenie województwa (2 cyfry),
  • kod powiatu (2 cyfry),
  • 2 cyfry oznaczające zakres działalności,
  • oznaczenie fermy.

Najbardziej interesujące są jednak numery na początku. Co oznaczają? Oto wytłumaczenie:

  • 0 - jajka pochodzą z hodowli ekologicznej,
  • 1 - wolny wybieg,
  • 2 - hodowla ściółkowa,
  • 3 - hodowla klatkowa.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także