PoradyDlaczego mamy ochotę na słodycze po obiedzie? Organizm daje nam znaki

Dlaczego mamy ochotę na słodycze po obiedzie? Organizm daje nam znaki

Czekolada nie pyta, czekolada rozumie – pewnie brzmi znajomo? Chcesz ograniczyć spożywanie słodyczy, ale wizja życia bez ciastka po obiedzie wydaje Ci się niemożliwa? Problem spożycia dużej ilości słodyczy jest bardzo powszechny. Kto z nas nie zjadł kiedyś po deser zaraz po obiedzie? Jestem pewna, że każdemu z nas się to przydarzyło, czemu tak się dzieje? Oto kilka możliwych przyczyn dlaczego mamy ochotę na słodycze po obiedzie?

Dlaczego mamy ochotę na słodycze po obiedzie? Organizm daje nam znaki
Paulina

29.06.2022 14:43

Źle zbilansowany posiłek

Zaczyna się o tego, że nasz posiłek jest źle zbilansowany, co to oznacza? Po pierwsze musimy zadbać o odpowiednią podaż wszystkich składników pokarmowych: białka, tłuszczów i węglowodanów. Węglowodany powinny być pełnowartościowe i jak najmniej przetworzone, czyli wybieramy pełnoziarniste makarony, pieczywo, kasze, płatki owsiane itp., ale również warzywa, rośliny strączkowe.

Warto pamiętać, żeby tłuszcze były najlepiej pochodzenia roślinnego, a więc z olejów, oliwy z oliwek czy orzechów. Białko powinno pochodzić zaś z nabiału, chudych mięs i roślin strączkowych. Jeśli te trzy składniki nie znajdą się na naszym talerzu w odpowiednich proporcjach to ochota na słodycze po posiłku gwarantowana.

Obraz

Jedz regularnie

Drugie najważniejsze zalecenie to należy zachować regularność posiłków. Zapobiega to spadkom poziomu cukru we krwi i co za tym idzie, zmniejsza ochotę na podjadanie. Zaplanuj swoje posiłki – postaraj się, aby między nimi nie upływało więcej niż 3-4 godziny, nie doprowadzaj się do głodu, wyznacz miejsca, w których siadasz i spokojnie jesz,

Sygnał alarmujący

Jeśli pomimo tego zawsze mamy ochotę na słodycze, czujemy senność po posiłku, częste uczucie głodu, przyrost masy ciała, szczególnie w obrębie brzucha (mimo normalnej diety), trudności ze zrzuceniem zbędnych kilogramów warto wybrać się do dietetyka i sprawdzić swoją gospodarkę glokozowo-insulinową. Specjalista będzie wiedział jak pomóc.

Obraz

Zasada 100 % albo nic

Nie chodzi o to, by robić 100% albo nic. Możemy jeść słodycze i nie musimy z nich rezygnować. Natomiast by ochota na nie była mniejsza, warto wprowadzić kilka zasad. Staraj się w pierwszej kolejności przed deserem zjeść zbilansowany posiłek, który Cię nasyci. Dzięki temu ochota na ciacho będzie mniejsza. Warto wprowadzić urozmaicenia i przygotować zdrowszą wersję wypieku lub zaproponować desery owocowe. Oto nasze sposoby na zdrowe zamienniki, wejdź na naszego YouTube i sprawdź.

Zobacz na naszym kanale YouTube przepis na zdrowe barony owsiane:

Wybrane dla Ciebie