Do karpatki dodaję jeszcze jeden składnik. Nawet teściowa pochwaliła mój pomysł
Trzeba przyznać, że ciasta z dużą ilością kremu smakują obłędnie – karpatka, napoleonka, kremówka. Jednak mają jeden minus. Brakuje im czegoś, co przełamuje delikatny smak. Pomyślałam o dodatku wiśni i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Klasyczne ciasto nabrało świeżych nut i zaczęło o wiele częściej pojawiać się na moim stole.
20.11.2024 14:35
Karpatka była hitem w latach 80. i 90. ubiegłego stulecia. Królowała na każdej imprezie rodzinnej, pojawiała się na weselach. Teraz już nie jest tak popularna. A szkoda, bo ciasto parzone przełożone kremem budyniowym potrafi pobudzać zmysły. Spróbowałam odkurzyć przepis na karpatkę, dodając domową frużelinę wiśniową.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sprytny sposób na karpatkę z frużeliną
Obecnie niewiele osób wie, jak zrobić ciasto parzone i być może to jest element, który zniechęca do przygotowania tego wypieku. Jednak okazuje się, że nie ma w tym nic trudnego. Do tego znalazłam sprytny sposób, aby uniknąć pieczenia po kolei najpierw jednego, a potem drugiego blatu.
Rozwiązaniem jest duża blacha z wysokim rantem z wyposażenia piekarnika. Na niej rozprowadzam ciasto na karpatkę, a następnie kroję je na pół. W ten sposób otrzymuję dwa pięknie wyrośnięte placki. Oszczędzam czas i przy okazji redukuję zużycie prądu.
Przepis na ciasto parzone
Składniki
- 125 g masła,
- 200 ml wody,
- 130 g mąki,
- 5 jajek,
- szczypta soli,
- 5 g proszku do pieczenia.
Sposób wykonania
- Masło roztapiam w garnku, dolewam wodę i zostawiam do zagotowania. Gdy zacznie wrzeć, dodaję mąkę i energicznie mieszam do otrzymania gładkiej masy, która odchodzi od ścianek. Odstawiam do przestygnięcia.
- Masę w temperaturze pokojowej miksuję, dodając po kolei 5 jajek, szczyptę soli i proszek do pieczenia. Rozgrzewam piekarnik do 200 stopni Celsjusza. Ciasto przekładam na blachę z piekarnika wyłożoną papierem do pieczenia i wstawiam na 25 minut.
- Po upieczeniu odstawiam ciasto do przestygnięcia, po czym kroję na dwie równe części.
Niezawodny krem budyniowy do karpatki z frużeliną
Krem do ciasta możesz przygotować na bazie budyniu z opakowania i żółtek, jak w przepisie na łatwą karpatkę. Możesz też samodzielnie zrobić budyń z mleka, cukru, żółtek, mąki ziemniaczanej i pszennej. Aby powstał krem na karpatkę, utrzyj masło z cukrem i dodaj łyżka po łyżce przestudzoną masę budyniową.
Karpatka z frużeliną – jak zrobić owocowy dodatek?
Aby przygotować słodko-kwaśny dodatek do karpatki, potrzebujesz 400 g drylowanych wiśni – mogą być świeże, mrożone lub z kompotu. Przełóż je do garnka i wstaw do zagotowania. Dodaj 70 ml wody i 2 łyżki cukru.
W osobnym naczyniu rozmieszaj 50 ml wody z 2 łyżkami mąki ziemniaczanej. Dodaj do gorących wiśni w garnku i mieszaj do uzyskania konsystencji frużeliny.
Na jeden z blatów nałóż krem budyniowy, następnie przestudzoną frużelinę, przykryj drugim blatem. Gotową karpatkę z wiśniami wstaw do lodówki. Przed podaniem oprósz cukrem pudrem.