PrzepisCiastaNajłatwiejszy przepis na karpatkę. Nie ma mowy, by się nie udała

Najłatwiejszy przepis na karpatkę. Nie ma mowy, by się nie udała

Karpatka to wypiek, do którego podchodzę z sentymentem. Wiem, że nie jestem w tym odosobniona. W końcu to sztandarowe ciasto lat 80. i 90. w Polsce. Moja mama twierdzi, że najlepiej wychodzi wypiekana w prodiżu, ale daję słowo, że z tym przepisem ciasto na karpatkę wyjdzie równie delikatne i wilgotne jak z prodiża.

Tradycyjna karpatka
Tradycyjna karpatka
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

18.11.2024 10:01

To kultowe ciasto składa się tylko z 2 elementów – placków z ciasta parzonego i kremu na bazie budyniu i żółtek. Niektórzy dopatrują się inspiracji słodkościami z Austrii, w której obok torcików i strudli popularne są ciastka przełożone kremem, takie jak eklery czy ptysie. Nazwa nawiązuje do gór łączących nasz kraj z południowymi sąsiadami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zrobić ciasto parzone na karpatkę?

Obydwa blaty do karpatki są przygotowane z ciasta parzonego. Co to oznacza? Jest to ciasto, które w pierwszym etapie należy przygotować na kuchence. Wbrew pozorom, nic w tym trudnego.

W dużym garnku roztop 150 g masła. Dodaj 300 ml wody i szczyptę soli. Gdy zacznie się gotować, dodaj 240 g mąki pszennej. Energicznie mieszaj aż do uzyskania gładkiej i spójnej masy. Gdy ciasto będzie odchodzić od ścianek, zdejmij garnek z kuchenki i odstaw do ostygnięcia.

Przestudzoną masę zmiksuj z 6 jajkami, dodając je po kolei – jedno po drugim. Gdy masa będzie miała konsystencję gęstego kremu, podziel ją na dwie części. Połowę wyłóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia – może to być tortownica o średnicy 26 cm, kwadratowa blaszka o boku 24 cm lub prostokątna forma 23 x 33 cm.

Najpierw wstaw jeden, a potem drugi blat do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni Celsjusza na 25 minut.

Jaki krem do karpatki?

W latach 80. modne były gotowe mieszanki na krem do karpatki. Jednak o wiele lepiej jest przygotować krem samodzielnie. Aby masa była delikatna i stabilna jednocześnie dodaję do niej 3 budynie waniliowe bez cukru. 

Składniki:

  • 1 litr mleka,
  • 150 g cukru,
  • 3 budynie waniliowe bez cukru,
  • 300 g masła,
  • 2 żółtka,
  • 30 g cukru pudru.

Sposób przygotowania

W garnku zagotuj 800 ml mleka. Dodaj 150 g cukru. W osobnym naczyniu w pozostałych 200 ml dokładnie rozmieszaj 3 opakowania budyniu, następnie wmieszaj żółtka. Do wrzącego mleka dodaj rozmieszany budyń. Energicznie mieszaj, aż powstanie gęsta i jednorodna masa. Zdejmij z kuchenki, przykryj folią spożywczą i odstaw do ostygnięcia.

Gdy budyń całkowicie wystygnie, w dużej misce utrzyj mikserem masło i cukier puder na puszysty krem. Stopniowo dodawaj gęsty budyń. Gotową masę nałóż na wypieczony spód do karpatki i przykryj drugim blatem

Karpatki nie podawaj od razu

Jeśli rozkroisz karpatkę od razu po przełożeniu blatów kremem, cały twój wysiłek pójdzie na marne. Krem rozpłynie się na boki, a blaty będą od niego odstawać. Żeby wszystko się połączyło i nabrało odpowiedniej struktury, potrzebny jest czas i niska temperatura. Przykryj ciasto folią spożywczą i wstaw do lodówki na 2-3 godziny.

Po tym czasie wyjmij karpatkę i oprósz ją cukrem pudrem.

Wybrane dla Ciebie