15‑minutowa kremówka. Z tego przepisu uda się każdemu bez wyjątku
Być może moda na kremówki papieskie już minęła, ale to nawet lepiej. Nie musisz jechać do Wadowic, aby zjeść pyszne ciastko francuskie z kremem budyniowym. Znalazłam przepis, z którym przygotowanie słodkości w domu zajmuje niecałe 15 minut. A do tego prosty trik sprawia, że z łatwością pokroisz ciasto na porcje.
16.11.2024 11:33
Kremówka w 15 minut? Może uda mi się zrobić ją nawet szybciej, nie licząc czasu wypiekania blatów. Tym jednak nie muszę się martwić – dobrej jakości ciasto francuskie kupuję w sklepie. Pozostaje mi tylko przygotowanie masy budyniowej i przełożenie kremówki. Ciasto odkładam do lodówki, aby stężało. Gdy tylko jest gotowe, znika również w 15 minut.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kremówka czy napoleonka?
W zależności od regionu Polski funkcjonują dwie nazwy oznaczające ciasto francuskie przełożone kremem – napoleonka i kremówka. W Warszawie geneza deseru jest powiązana z przedwojenną cukiernią o nazwie "Napoleonka".
We Wrocławiu nazwa "napoleonka" oznacza ciasto przełożone kremem na bazie bitej śmietany, z kolei kremówka zawiera krem budyniowy. W Łodzi jest odwrotnie, a Poznaniacy stosują te nazwy wymiennie – zarówno na ciasto z bitą śmietaną, jak i z kremem budyniowym.
Skąd nazwa kremówki papieskie?
W Małopolsce popularność kremówki ma swoje źródło w wizycie papieża Jana Pawła II w Wadowicach 16 czerwca 1999 roku. Wieczorem podczas spotkania z mieszkańcami papież wspomniał miejscową cukiernię, do której chodził po maturze na kremówki.
W źródłach pojawiają się też informacje o zakładzie Karola Wojtyły z kolegami o to, kto zje więcej kremówek. Przyszły papież zjadł ich kilkanaście. Musiały być bardzo dobre.
Szybka kremówka, którą zrobisz w 15 minut
Składniki
- 1 opakowanie ciasta francuskiego 375 g,
- 1 litr mleka,
- 100 g masła,
- 100 g cukru,
- 30 g cukru waniliowego,
- 3 żółtka,
- 100 g mąki pszennej,
- 50 g cukru pudru.
Wypiekanie ciasta na kremówki
Przygotowuję kwadratową blachę o wymiarach 24 x 24 cm. Arkusz ciasta francuskiego dzielę na dwa kwadraty o wymiarach blachy. Jeden przekładam na papier do pieczenia w całości i wstawiam do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza na 20 minut.
Gdy spód ciasta jest już gotowy, przekładam go z blachy. Drugą część ciasta francuskiego dzielę na 16 równych kwadratów. Nie zdejmując ich z papieru do pieczenia przekładam na blachę i również wstawiam do pieczenia na 20 minut.
Warto podzielić wierzchni arkusza ciasta na kwadraty. W ten sposób uzyskasz gotowe porcje, które łatwiej będzie ci przełożyć na talerzyki.
Masa budyniowa do kremówek
W garnku podgrzewam 500 ml mleka, masło, cukier zwykły i waniliowy. W osobnym naczyniu mieszam pozostałe 500 ml mleka z żółtkami i mąką. Gdy mleko w garnku się zagotuje, dodaję mieszankę z drugiego naczynia. Całość energicznie łączę do uzyskania gęstej i gładkiej konsystencji.
Składanie ciasta
Jeszcze gorącą masę przekładam na duży arkusz ciasta. Rozprowadzam i przykrywam małymi kwadratami. Odstawiam do ostygnięcia, przekładam do lodówki na 2-3 godziny, a przed podaniem posypuję cukrem pudrem.