Do tej pory trzymałam mleko na drzwiach lodówki. Ekspert powiedział mi, dlaczego to błąd
24.09.2023 14:06
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Miejsca mleka jest na drzwiach lodówki? Na pewno to najwygodniejsze rozwiązanie. Półki tam umieszczone zdają się stworzone dla przechowywania tego typu produktów. Niestety, okazuje się, że trzymanie mleka i innych produktów nabiałowych na drzwiach urządzenia to błąd. Dlaczego?
Internetowy ekspert kryjący się pod znanym tiktokowym profilem "Cost of Living Crisis Tips" instruuje miliony użytkowników mediów społecznościowych, jak oszczędzać, prowadząc gospodarstwo domowe. Doradza, jakie produkty w sklepie wybierać, czego wystrzegać się podczas zakupów, czy jak redukować rachunki za media prostymi sposobami. Jeden z filmików dotyczy trzymania mleka na drzwiach lodówki. Dlaczego powinno się wystrzegać takiej praktyki?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego nie powinno się trzymać mleka na drzwiach lodówki?
Odpowiedź jest bardzo prosta. Kartonu czy butelki z mlekiem nie powinno się trzymać na drzwiach lodówki ze względu na to, że jest to miejsce, w którym panują częste zmiany temperatury. Otwierając i zamykając drzwi lodówki, wystawiamy trzymane na nich produkty na działanie raz niższej, a raz wyższej temperatury. W takich warunkach mleko po prostu zepsuje się szybciej. Zamknięte kartony czy butelki mleka przechowuj więc wewnątrz lodówki, gdzie jest stała temperatura.
Przechowywanie jedzenia w lodówce. Jakich jeszcze błędów powinniśmy się wystrzegać?
Należy pamiętać, że na dnie lodówki panuje najniższa temperatura, dlatego miejsce to jest najlepsze na surowe mięso i ryby. Produkty, które psują się najszybciej, tj. wędliny, sery, potrawy przetworzone powinno się przechowywać na półce środkowej. Natomiast góra część lodówki przeznaczona jest dla produktów mlecznych: jogurtu, mleka, kefiru.
Warto pamiętać też, by przechować żywności w zamkniętych opakowaniach. Niedostateczne zamknięcie opakowania może prowadzić do szybszego psucia się jedzenia oraz zwiększenia ryzyka wystąpienia zatruć pokarmowych. Warto zwracać również uwagę na terminy przydatności do spożycia. Jakość i wartość odżywcza produktów zaczynają się pogarszać już po pewnym czasie, jeszcze przed wskazaną na opakowaniu datą.