PrzepisNapojeDomowy sok z pigwy bez gotowania. Obowiązkowy dodatek do jesiennej herbaty

Domowy sok z pigwy bez gotowania. Obowiązkowy dodatek do jesiennej herbaty

Sok z pigwy
Sok z pigwy
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Elena Zakharova
12.10.2023 13:18, aktualizacja: 16.10.2023 09:15

Sok z pigwy świetnie się sprawdzi jako dodatek do herbaty. Z jego właściwości będziemy mogli przede wszystkim skorzystać w trakcie okresu jesienno-zimowego. Wtedy najbardziej atakują nas wirusy i bakterie, które wywołują najróżniejsze infekcje. Sok nie tylko wspomaga organizm w walce z chorobą, ale również świetnie rozgrzewa.

Pigwa jest bogata w wiele witamin i minerałów. Związki te wzmacniają organizm, pomagają w walce z infekcjami. Wspierają także ogólne funkcjonowanie organizmu. Owoc redukuje również stany zapalne. Wykazuje działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne. Nie powinniśmy jednak jeść go na surowo prosto z drzewa. Lepiej więc przygotować prozdrowotny sok z pigwy lub jakąś konfiturę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sok z pigwy bez gotowania - jak go zrobić?

Sposób przygotowania jest banalnie prosty. Do zrobienia soku nie potrzebujesz też wymyślnych narzędzi. Wystarczy tylko nóż i słoik. Co ważne: na kilogram owoców przypada 1,5 kg cukru. Istotne jest więc to, by dobrze wyliczyć proporcje, jeśli masz mniej lub więcej niż kilogram pigwy.


Zacznij od pokrojenia pigwy na ćwiartki (możesz też pokroić na mniejsze kawałki). Wyciągnij też gniazdo nasienne. Włóż owoce do słoika. Rób to w ten sposób: najpierw trochę pigwy, potem cukier i tak na przemian. Słoik dokładnie zakręć i odstaw go w ciemne miejsce na 4-5 dni. W międzyczasie postaraj się dobrze potrząsnąć naczyniem, by cukier i owoce dobrze się ze sobą połączyły. Po kilku dniach owoce samoistnie puszczą sok. Będziesz mógł wtedy dodać odrobinę do herbaty.

Sok z pigwy
Sok z pigwy© Pxhere


Sok z pigwy sprawi, że ciepły napój będzie jeszcze bardziej rozgrzewający, a ponadto pomoże ci w walce z przeziębieniem i grypą. Warto po niego sięgać każdego dnia, na przykład na śniadanie. Dobrym pomysłem będzie także wypicie takiej herbatki po długotrwałym pobycie na dworze.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także