Dziadek Lucek robi najlepszą kiszkę ziemniaczaną. Nawet sąsiedzi proszą, by się podzielił
W wielu regionach, a zwłaszcza na Podlasiu, ziemniaki są najważniejszym składnikiem w kuchni. Wśród popularnych przysmaków ze wschodnich krańców Polski prym wiodą babka i kiszka ziemniaczana. Turyści rozsmakowują się w potrawach, które w podlaskich domach są na porządku dziennym. Chociaż przygotowanie kiszki wymaga niemałego nakładu pracy, rezultat w postaci jej smaku wynagradza wszelki wysiłek.
Kiszka ziemniaczana ma swoje korzenie w kuchni białoruskiej, ale szybko zdobyła ogromną popularność na Podlasiu i na Kurpiach. Jej głównym składnikiem są surowe, starte ziemniaki, zmieszane z boczkiem lub skwarkami ze słoniny. Takim farszem nadziewane są jelita wieprzowe, co pozwala na produkcję zgrabnych kiełbasek – idealnych do zapiekania w piekarniku lub na grillu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kartoflana kapusta to przysmak z mazowieckich wsi. Naje się nią cała rodzina
Przysmaki kuchni podlaskiej
Inną lokalną potrawą, którą można przygotować z tych samych składników, jest babka ziemniaczana. Pieczona jest ona w formie na ciasto na złocisty kolor. Po wyjęciu z piekarnika powinna być chrupiąca na zewnątrz i miękka w środku.
Kuchnia tego regionu oferuje też inne smakołyki, takie jak kołduny – małe pierożki wypełnione mięsem wołowym, które często podawane są w rosole – lub kartacze, znane również jako cepeliny. To z kolei rodzaj klusek ziemniaczanych nadziewanych mięsem. W towarzystwie kapusty zasmażanej stanowią idealną propozycję na obiad. Mówiąc o Podlasiu, nie można pominąć blin, czyli drożdżowych placuszków podawanych z twarogiem lub grzybami.
Słodką stroną kuchni podlaskiej jest sękacz, który zaskakuje nie tylko smakiem, ale i oryginalnym wyglądem przypominającym pień drzewa. To ciasto pieczone nad ogniem charakteryzuje unikalna tekstura i aromat. Nic więc dziwnego, że jest przygotowywane tylko na specjalne okazje.
Przepis na kiszkę ziemniaczaną
Podczas napełniania jelit nie należy przesadzać z ilością farszu, ponieważ podczas pieczenia dodatkowo zwiększy on swoją objętość. Jelita należy związać na końcach i ułożyć w posmarowanej tłuszczem brytfannie. Aby nie popękały podczas pieczenia, dobrze jest ponakłuwać je widelcem.
Składniki:
- 3 kg ziemniaków,
- 300 g wędzonego boczku,
- 300 g słoniny,
- 3 cebule,
- 4 jajka,
- ok. 4 metrów oczyszczonych wieprzowych jelit,
- sól,
- pieprz,
- majeranek,
- kilka ząbków czosnku.
Wykonanie:
- Pokrój słoninę w kostkę i podsmaż na suchej patelni. Oddziel skwarki od tłuszczu. Tłuszcz pozostaw na patelni i usmaż na nim cebulę oraz boczek.
- Obierz i umyj ziemniaki, zetrzyj je na tarce o drobnych oczkach.
- Odciśnij ziemniaki z wody, po czym wymieszaj ze skwarkami, boczkiem i cebulą. W przypadku, gdy masa jest zbyt rzadka, możesz dodać trochę mąki.
- Następnie wbij jajka i przeciśnięty przez praskę czosnek. Dopraw solą, pieprzem i majerankiem.
- Oczyszczone jelita wypłucz z soli i zalej zimną wodą. Pozostaw na 30 minut. Następnie odlej wodę, a jelita podziel na odcinki o długości 30 cm. Na jednym końcu każdego odcinka zawiąż supeł.
- Za pomocą dużego lejka wypełnij jelita masą ziemniaczaną do 1/3 ich długości, drugi koniec zabezpiecz supłem.
- Gotowe kiszki ziemniaczane ułóż na posmarowanej tłuszczem brytfannie. Delikatnie ponakłuwaj je w kilku miejscach, po czym wstaw do piekarnika rozgrzanego do temperatury 150 stopni Celsjusza.
- Piecz do uzyskania złocistego koloru, czyli przez ok. 45-60 minut.