PoradyNocne podjadanie bez wyrzutów sumienia? Te rzeczy nie powodują zaburzeń snu i wzrostu wagi

Nocne podjadanie bez wyrzutów sumienia? Te rzeczy nie powodują zaburzeń snu i wzrostu wagi

Dietetycy zalecają, aby ostatni posiłek zjeść na 3 godziny przed snem. Ale co w sytuacji, kiedy szykuje się wieczór filmowy, albo jest weekend i wieczorem wpadają znajomi? Późna kolacja, a nawet nocne podjadanie, nie musi powodować wyrzutów sumienia, jeśli podejdziesz do tego z głową. Sięgnij po takie przekąski, które wpływają na dobry sen. Wiele z nich pomaga zrzucić zbędne kilogramy.

Przekąski, które można jeść nocą, wcale nie muszą być nudne
Przekąski, które można jeść nocą, wcale nie muszą być nudne
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Zabiegany tryb życia, stres, przebodźcowanie – wszystko to sprawia, że coraz więcej osób ma problemy ze snem. Budząc się w nocy, niejednokrotnie pojawia się pokusa, aby sprawdzić, co słychać w lodówce. Na takie sytuacje warto się zabezpieczyć i już zawczasu przygotować zdrową przekąskę, po której organizm nie będzie cierpiał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Te błyskawiczne przekąski robię za każdym razem, kiedy mają wpaść goście. Jeszcze nigdy mnie nie zawiodły

Jakie produkty warto jeść na noc?

Zarówno w przypadku późnej kolacji, jak i nocnych przekąsek, warto postawić na produkty zawierające tryptofan. Jest to aminokwas, odgrywający kluczową rolę w produkcji serotoniny. Ta z kolei jest neuroprzekaźnikiem, który reguluje produkcję melatoniny, czyli hormonu snu. Organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować tryptofanu, więc jedyną metodą jest dostarczenie go razem z pożywieniem.

Jakie produkty są bogate w to białko? Najwięcej tryptofanu zawierają produkty zbożowe, takie jak płatki owsiane czy pełnoziarniste pieczywo. Występuje także w serach białych, jogurtach, mięsie drobiowym, rybach, nasionach słonecznika i strączkach.

Jak zaspokoić głód nocą?

Dobrym pomysłem na kolację późnym wieczorem są produkty wysokobiałkowe o niewielkiej zawartości kalorii, takie jak ryby czy jajka. Jeśli masz ochotę na coś konkretnego i lekkostrawnego jednocześnie, zrób kanapkę z pieczywa pełnoziarnistego z wędzoną makrelą. Możesz pozwolić sobie także na pastę jajeczną, przy czym majonez warto zastąpić jogurtem lub serkiem wiejskim.

Nieoczywistą propozycją są krakersy posmarowane serkiem białym. Wbrew pozorom to połączenie nie prowadzi do przyrostu wagi i wcale nie skutkuje nagłym wzrostem poziomu glukozy we krwi. Serek, będący źródłem tryptofanu, łagodzi działanie słonych krakersów, bogatych w węglowodany. Późnym wieczorem można też sięgnąć po popcorn, który – bez masła i dodatku soli – jest najbardziej niskokaloryczną przekąską (za zywienie.medonet.pl).

Owsianka nie tylko na śniadanie

Osobom, które mają problemy z zasypianiem, może pomóc wieczorna owsianka. Tylko w tym przypadku, nie powinna to być wersja przygotowana na mleku z dużą ilością słodkich dodatków. Przed snem zrób owsiankę na wodzie z dodatkiem orzechów i nasion, które są źródłem witaminy E.

Zbyt duża ilość cukru może skutkować jego nagłym spadkiem w nocy, co może prowadzić do ponownego wybudzenia. Ciepła owsianka w wersji light zadba o zdrowy i spokojny sen, a zawarty w niej błonnik rozprawi się z substancjami zalegającymi w jelitach, pomagając w porannym wypróżnieniu.

Dobry pomysł na szybką przekąskę nocą

Wstajesz w nocy i po prostu musisz coś zjeść na szybko? Sięgnij po banana lub jogurt. Potas, tryptofan i kazeina, zawarta w jogurcie, pomogą ci spokojnie wrócić do fazy REM. Dodatkowo jogurt zapewni uczucie sytości po przebudzeniu.

Wybrane dla Ciebie