Mistrzostwo kuchni kombinowanej. Przysmak z PRL zaskakuje i zachwyca smakoszy
Brak niektórych produktów w sklepach zmuszał do poszukiwania innych rozwiązań. W ten sposób powstało wiele pysznych dań i deserów, które obecnie przeżywają renesans. Okazuje się, że z podstawowych produktów, które znajdują się w każdej kuchni, można wyczarować cuda. Jak zrobić marcepan bez migdałów? Zapytaj babcię, czy zna odpowiedź.
W czasach PRL słodycze często były luksusem, a składniki do ich przygotowania bywały na wagę złota. Kreatywność pań domu nie znała jednak granic. Wiele deserów zastępczych z tamtych lat opierało się na produktach codziennego użytku, takich jak kasza, mąka, mleko w proszku czy warzywa strączkowe. Z ugotowanej fasoli jaś wychodził marcepan idealny do przełożenia wafli.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pyszny Malinowy Książę bez pieczenia. Z wrażenia chce się paść na kolana
Popularne słodycze w PRL
Popularnym słodkościami były tzw. kocie języczki, czyli ciasteczka z cukru i białek, które wyrabiano własnoręcznie bez użycia piekarnika. Innym ciekawym wynalazkiem tamtego okresu był deser Słodka Chwilka – przygotowywany z kaszy manny, cukru, nieraz z dodatkiem kakao lub aromatu waniliowego, by imitować bardziej wykwintne smaki.
W latach 70. dużą popularnością cieszył się krem sułtański. Za czasów Edwarda Gierka w sklepach zaczęło pojawiać się więcej produktów importowanych, w tym rodzynki. Prostym deserem z rodzynkami nasączonymi rumem delektowali się nawet mieszkańcy stolicy w warszawskich kawiarniach.
Przepis na marcepan z fasoli jaś
Aby masa miała gładką teksturę, po ugotowaniu fasoli trzeba ją obrać z łupin. Jest to żmudne zadanie, ale efekt na pewno zrekompensuje trud pracy. Taki marcepan jest idealny do nadziewania rogalików, przekładania ciast, wafelków, a także do mazurków wielkanocnych.
Składniki:
- 1 szklanka suchej fasoli jaś,
- 250 g cukru pudru,
- 15 ml soku z cytryny,
- 25 ml rumu,
- 1 olejek migdałowy,
- opcjonalnie: 1-2 łyżki śmietany kremówki.
Wykonanie:
- Namocz fasolę, zalewając ją zimną wodą. Pozostaw na 12 godzin.
- Odlej wodę, wlej świeżą i ugotuj fasolę do miękkości – powinno to zająć ok. 1 godziny.
- Miękką fasolę odcedź, ostudź i obierz z łupinek.
- Zalej sokiem z cytryny, dodaj cukier puder, odrobinę rumu i olejek migdałowy.
- Zmiksuj na gładką masę. Jeśli pasta wychodzi za gęsta, dodaj śmietanę kremówkę – nie więcej niż 2 łyżki.
Marcepan z fasoli do lepienia figurek
Jeśli chcesz przygotować marcepan z fasoli, z którego będzie można lepić ozdobne figurki, trzeba delikatnie zmodyfikować przepis. Początek jest taki sam – fasolę należy namoczyć, ugotować i obrać z łupin. Następnie zmiksuj same nasiona, bez dodatku pozostałych składników.
Przełóż masę fasolową do rondelka i pogrzej na małym ogniu. Wymieszaj z cukrem, a gdy się rozpuści, dodaj 300 g mąki pszennej. Mieszaj do uzyskania gęstej i gładkiej konsystencji. Na koniec dodaj 50 g oleju kokosowego i aromat migdałowy. Wymieszaj i odstaw do ostygnięcia.