Estragon podkreśli smak wielu dań. To przyprawa, którą wyhodujesz na balkonie
12.04.2023 11:50, aktual.: 26.09.2023 12:12
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jeśli zależy ci na podkreśleniu smaku ryby i innych wyjątkowych dań, które przygotowujesz w swoim domu, to warto sięgnąć po estragon. Jest to jedna z najpopularniejszych przypraw, którą stosuje się w europejskich kuchniach. Niektórzy określają go mianem "króla wśród przypraw". Okazuje się, że tę przyprawę możesz w prosty sposób wyhodować na swoim balkonie.
Przygotowując swoje ulubione dania, z pewnością sięgasz po wiele rozmaitych przypraw. Są wśród nich takie podstawowe, jak sól i pieprz oraz popularne zioła do dań obiadowych, które nadają potrawom wyrazistości i wyjątkowego aromatu. Do tych popularnych dodatków należy zaliczyć przyprawy śródziemnomorskie. Jest wśród nich również estragon, który można zastosować w kuchni, jak i w medycynie.
Estragon - co to takiego?
Zanim poznasz najważniejsze właściwości estragonu, dobrze jest poznać najważniejsze informacje związane z tą popularną przyprawą. Estragon jest rośliną z rodziny astrowatych, która porasta tereny południowo-wschodniej Europy, a także obszary Azji i Ameryki Północnej. Nazwa estragonu wywodzi się od łacińskiego słowa draco, które oznacza węża. Jednak oryginalna nazwa pochodzi od charakterystycznego układu korzeni, które kształtem przypominają groźnego gada. Wykorzystuje się go głównie w kuchni, ale również w domowej medycynie.
Estragon to bylina o twardej i wysokiej łodydze, obrośniętej wąskimi i lekko zwisającymi liśćmi z delikatnie zaostrzonymi końcami. Kwiaty mają barwę białą lub żółtą i rzadko rozwijają się w pełni. Ta popularna przyprawa nie wymaga szczególnej pielęgnacji - wystarczy, by regularnie go podlewać i odchwaszczać. Nie jest odporny na mróz, dlatego jeśli zależy ci na tym, by przetrwał zimę, to dobrze będzie przyciąć estragon i osłonić go tuż przed rozpoczęciem zimy.
Jak wyhodować estragon na balkonie?
Zastanawiasz się, co musisz zrobić, by wyhodować estragon na balkonie lub tarasie? To bardzo proste. Wystarczy, że posadzisz go w miejscu słonecznym, w żyznej i przepuszczalnej ziemi, o odczynie zbliżonym do obojętnego. W uprawie doniczkowej najlepiej sprawdzi się odpowiednie podłoże do ziół, które można zakupić w sklepach ogrodniczych.
Pamiętaj, że doniczka powinna mieć otwór odpływowy. Konieczne jest jego regularne podlewanie i odchwaszczanie - to szczególnie ważne, bo przesuszony estragon szybko traci jędrność.
Estragon i jego właściwości - do czego wykorzystać go w kuchni i domowej medycynie?
Jeśli uda ci się wyhodować estragon na balkonie lub w swoim ogródku, to czas najwyższy, byś dowiedział się jak wykorzystać estragon. Świetnie sprawdzi się jako przyprawa, ale również jako zioło, które wykorzystuje się w medycynie.
Ta popularna przyprawa jest wykorzystywana do przygotowania specjałów z Niemiec, Włoch, Francji czy Hiszpanii. Ziele pasuje do popularnych sosów, jako przyprawa do sałatek, potraw mięsnych, zup czy dań jarskich. Świetnie komponuje się również z daniami jajecznymi i daniami z drobiu.
A jak wykorzystać estragon w medycynie? Lecznicze właściwości estragonu to przede wszystkim poprawa procesów trawiennych. Wspomaga apetyt i produkcję soków żołądkowych, a także uzupełnia braki witaminy A. Charakteryzuje go działanie moczopędne, rozkurczające, antybakteryjne, antyoksydantowe i grzybobójcze. Estragon bardzo często wykorzystuje się w przypadku licznych dolegliwości reumatycznych.
Tę popularną przyprawę możesz z powodzeniem dodać do makaronu z tuńczykiem w sosie pomidorowym. Przepis znajdziesz na naszym kanale YouTube: