Ewa Wachowicz robi genialne grzyby marynowane. Kluczowy jest dobór przypraw
Czym byłby polski stół bez marynowanych prawdziwków? To specjał, który na stałe wżarł się w naszą tradycję kulinarną. Niejeden grzybiarz do lasu idzie właśnie po to, by móc postawić w spiżarni kilka słoiczków aromatycznych marynowanych grzybów. Przepisem podzieliła się również Ewa Wachowicz, znana restauratorka i kulinarna znawczyni.
30.09.2024 16:44
Marzą ci się marynowane prawdziwki? Dawniej każdy imprezowy stół zdobił niewielki półmisek uciekających spod widelca grzybków. To uwielbiana do tej pory zakąska, ale coraz rzadziej decydujemy się na samodzielne jej przygotowanie. W rzeczywistości nie ma niczego trudnego w przyrządzeniu marynowanych grzybów. Zobacz przepis Ewy Wachowicz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Marynowane prawdziwki. Jak zrobić smaczną zalewę?
Ekspertka marynowane prawdziwki robi w najbardziej klasyczny sposób, bez udziwnień. To, co najważniejsze, to wysoka jakość grzybów, a także dobór przypraw. Tutaj sprawdza się umiar i zdrowy rozsądek, zwłaszcza że im więcej suszonych przypraw, tym później - paradoksalnie - mniej smaku i aromatu, a więcej gorzkości. Dlatego właśnie tak ważne jest stosowanie się do zaleceń z przepisów.
Grzyby marynowane można poddać pasteryzacji, jak w przepisie poniżej, lub też przygotować je bez pasteryzacji. Wtedy nieco zmienia się sposób wykonania takich przetworów. Rezygnując z pasteryzacji marynowanych prawdziwków, należy obgotowane grzyby wrzucić do wrzącej zalewy razem z cebulą i marchewką, a następnie gotować całość ok. 15 min. Po tym gorące prawdziwki wraz z zalewą przełożyć należy do wyparzonych słoiczków, szybko zakręcić i ustawić do góry dnem do ostygnięcia.
Prawdziwki marynowane. Przepis Ewy Wachowicz na marynowane grzyby
Składniki:
- 1 kg małych prawdziwków (lub podgrzybków),
- 2 marchewki,
- 2 cebule,
- gorczyca biała.
ZALEWA
- 3 szklanki wody,
- 1 szklanka octu 10 proc.,
- pół szklanki cukru,
- 4 łyżeczki soli,
- 3 liście laurowe,
- 6 ziaren ziela angielskiego,
- 10 ziaren pieprzu czarnego.
Przygotowanie:
- Grzyby dokładnie oczyść z ziemi i innych zanieczyszczeń, a następnie opłukaj pod bieżącą wodą. Tak przygotowane obgotuj (wystarczy ok. 15 minut gotowania) w lekko osolonej wodzie.
- Cebulę pokrój w piórka, a marchewkę w półtalarki. Warzywa wrzuć do gorącej wody na 2-3 minuty. Następnie odcedź.
- Na dno każdego wyparzonego słoiczka wsyp po pół łyżeczki ziaren białej gorczycy. Następnie układaj na przemian grzyby, cebulę i marchewkę.
- Następnie przygotuj zalewę: wszystkie składniki wymieszaj i zagotuj, a potem gorącą zalewą zalej grzyby w słoikach. Pamiętaj, by zostawić 2 cm przerwy od rantów słoika. Grzyby powinny być w całości przykryte zalewą.
- Gotowe słoiki pasteryzuj od ciepłej wody przez 20 minut (od momentu zagotowania wody). Gotowe odłóż do ostygnięcia na 24 godziny odwrócone do góry dnem.