PoradyTeść pokazał mi sposób na kanie. Zanim je ugotuję, wkładam do miski

Teść pokazał mi sposób na kanie. Zanim je ugotuję, wkładam do miski

Kanie - sezonowe pyszności przed ugotowaniem
Kanie - sezonowe pyszności przed ugotowaniem
Źródło zdjęć: © pysznosci.pl
Magdalena Pomorska

30.09.2024 15:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czubajka kania to grzyb, który wyróżnia się nie tylko smakiem, ale także sporymi rozmiarami. Czasami jednak kapelusz tego przysmaku nie rozwinie się całkowicie, co utrudnia przygotowanie popularnych kotletów. Okazuje się, że istnieje prosty sposób na otwarcie kapelusza tego grzyba.

Kania cieszy się szczególnym uznaniem wśród grzybiarzy i można ją zbierać od sierpnia do listopada. Różni się od innych grzybów tym, że występuje zarówno w lasach liściastych i iglastych, jak i także w parkach oraz na łąkach.

Kanie w kuchni - jesienny przysmak

W kuchni kania jest najczęściej stosowana do przygotowywania pysznych kotletów. Kapelusze panieruje się w jajku i bułce tartej, a następnie smaży na złocisty kolor. Tak przygotowane kotlety doskonale smakują w towarzystwie sałatki. Jednakże zdarza się, że natrafimy na młodą kanię o nierozwiniętym kapeluszu. Jak więc sprawić, aby kapelusz się otworzył? To prostsze niż myślisz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak otworzyć kapelusz kani?

Młode czubajki kanie charakteryzują się kapeluszem o kulistym, jajowatym kształcie. Jak można go otworzyć? Na początku oczyść trzon grzyba z mchu i liści. Następnie przygotuj miskę lub naczynie z niewielką ilością zimnej wody. Zanurz kanię w wodzie i zostaw na kilka godzin. Po tym czasie kapelusz się otworzy i będzie gotowy do dalszej obróbki.

Kanie - jak otworzyć łatwo ich kapelusze
Kanie - jak otworzyć łatwo ich kapelusze© pysznosci.pl

Co zrobić z kani?

Usmażona kania smakuje wspaniale w towarzystwie surówki i ziemniaków. Może stanowić rewelacyjną alternatywę dla tradycyjnego kotleta schabowego. Do jej przygotowania wystarczą jajka, bułka tarta, sól, i pieprz. Niektórzy kulinarni eksperymentatorzy namaczają kapelusze kani w mleku, po czym smażą je w cieście naleśnikowym.

poradydomowe poradygrzyby