NewsyKoniec z moczeniem fasoli całą noc. Wystarczy dodać jeden składnik i zmięknie w godzinę

Koniec z moczeniem fasoli całą noc. Wystarczy dodać jeden składnik i zmięknie w godzinę

Fasola będzie gotowa w godzinę. Poznaj sprawdzoną metodę  - Pyszności; Fot. Adobe Stock
Fasola będzie gotowa w godzinę. Poznaj sprawdzoną metodę - Pyszności; Fot. Adobe Stock
06.06.2023 18:34

Fasola jest składnikiem wielu dań, jednak miejsca ustępuje innym produktom, ponieważ jej przyrządzenie jest dość czasochłonne. Proces moczenia i gotowania nasion można jednak przyspieszyć. Wystarczy dodać jeden składnik. To sprawdzona metoda, która nie tylko pozwoli na szybsze przyrządzenie fasoli, ale również sprawi, że ta będzie miała bardziej kremową konsystencję oraz zmniejszy właściwości wzdymające warzywa.

Moczenie to nieodzowny etap przygotowania fasoli do spożycia. Mimo że zwiększa straty składników odżywczych oraz przeciwutleniających, sprawia że skórka robi się miękka i zmniejsza się ilość kwasu fitynowego. To z kolei wpływa na zwiększenie dostępności wapnia, magnezu i żelaza. Dzięki moczeniu nasiona krócej się gotują i są łatwiej strawne, ponieważ cukry redukujące oraz inhibitory trypsyny i chymotrypsyny przechodzą do wody.

Dzięki tej metodzie fasola zmięknie w godzinę

W przyspieszeniu całego procesu moczenia fasoli pomoże ci... soda oczyszczona. Wystarczy, że zalejesz fasolę woda, dodasz sodę (na 1 l wody 5 g proszku) i tak przygotowaną podgrzejesz w mikrofalówce. Urządzenie ustaw na maksymalną moc i podgrzewaj fasolę ok. 10 minut. Następnie odłóż ją na ok. 40 minut. Moczenie nasion fasoli w roztworze sody oczyszczonej zmniejsza ilość związków o właściwościach wzdymających. Ponadto, fasola ugotuje się szybciej i będzie łatwiej strawna.

Do moczenia fasoli potrzebne jest środowisko obojętne. Kwasowe środowisko spowalnia proces, w wyniku którego fasola staje się miękka. Powoduje to nie tylko dodatek kwaśnego składnika: soku z cytryny, octu, wina czy pomidorów (np. fasolka po bretońsku będzie twarda, jeśli za wcześnie dodamy do niej pomidory), a także moczenie fasoli w wodzie z kranu, która zazwyczaj ma odczyn kwaśny. Dlatego dobrze jest dodać do niej sody oczyszczonej.

Fasola Jaś - Pyszności; foto: Canva
Fasola Jaś - Pyszności; foto: Canva

Sodę można dodać również na etapie gotowania fasoli. Proszek wpływa na pH wody, przez co łuski grochu szybciej zmiękną, a po ugotowaniu konsystencja ziaren będzie bardziej miękka i kremowa. Wodę do gotowania fasoli warto też posolić - sól skraca czas gotowania oraz ułatwi późniejsze trawienie warzywa, ponieważ zmiękczy skórkę nasion. Rekomendowana ilość to 1/4 łyżeczki soli na 1 filiżankę suchych nasion fasoli.

Co dodać do fasoli, by uniknąć wzdęć?

Fasola (i inne strąki) zawierają cukry proste, tzw. rafinozy oraz lektyny, czyli białka wiążące cukier. Nasze organizmy nie produkują enzymów, które pozwalałyby rozłożyć te związki. Przez to funkcję ich trawienia przejmuje jelito grube oraz jego flora bakteryjna. Właśnie przez wzmożone działanie bakterii jelitowych zwiększa się ilość wydzielanych gazów i powstają wzdęcia.

By ich uniknąć, fasolę warto przyrządzać z dodatkiem takich przypraw i ziół, jak: kminek, majeranek, pieprz, imbir świeży, kmin rzymski, goździki, jałowiec, czosnek, cebulka, hyzop, cząber, liść laurowy, angielskie ziele, wodorosty czy curry. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także