Włóż ją do zamrażalnika. Pakowanie nigdy nie było łatwiejsze
Folia spożywcza doskonale sprawdza się w kuchni do zabezpieczania przechowywanej żywności. Najczęściej wrzucamy ją do szuflady czy szafki kuchennej, ale czy słusznie? Okazuje się, że schłodzona staje się dużo łatwiejsza w użytkowaniu. Sprawdźcie, dlaczego warto trzymać folię spożywczą w zamrażalniku.
19.05.2023 13:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Korzystanie z folii spożywczej nie należy do ekologicznych rozwiązań, ale jest na pewno bardzo wygodne i skuteczne. Tworzywo to ma szerokie zastosowanie w kuchni: od zabezpieczania żywności przeznaczonej np. do zamrożenia po pakowanie kanapek. Jest trwała, nie rwie się ani nie przemaka, do tego jest łatwo dostępna, a korzystanie z niej jest banalnie proste (chociaż nie zawsze). Zazwyczaj ląduje w szafce kuchennej czy szufladzie. Warto jednak wyrobić w sobie nawyk przechowywania jej w zamrażalniku. Dlaczego?
Zobacz także
Folia spożywcza w zamrażalniku? Wypróbuj ten trik
Na rynku dostępne są specjalne gadżety/podajniki, ułatwiające używanie folii spożywczej. Jeśli jednak korzystasz z niej sporadycznie i nie masz potrzeby inwestowania w takie urządzenia, zapewne nieraz zdarzyło ci się zacisnąć zęby, przy próbie oderwania na szybko fragmentu folii. Ta, ze względu na to, że ma mocno przywierającą strukturę, nierzadko nie chce odejść od rolki. Zdarza się również, że rozwinięta płachta przypadkowo złoży się, a rozerwanie jej graniczy z cudem.
W takich sytuacjach z pomocą przychodzi znany trik, polegający na schłodzeniu tworzywa, by przestało tak niesfornie przywierać tam, gdzie nie powinno. Włóż folię spożywczą do zamrażalki, a niska temperatura sprawi, że produkt stanie się twardszy. W ten sposób unikniesz drażniących sytuacji, kiedy dwa fragmenty folii stykają się ze sobą i niemożliwym staje się ich rozerwanie. Ponadto, ze schłodzonej rolki bez problemu odwiniesz płachtę tworzywa, bez rozrywania go.
Do czego można używać folii typu stretch?
Na ryku mamy do czynienia z dwoma głównymi rodzajami folii przezroczystej. Produkty te różnią się materiałem, z jakiego zostały wytworzone. Pierwszy typ dotyczy tych wykonanych z polichlorku winylu lub PCV, a drugi - niedawno wprowadzony na rynek - z polietylenu lub PE. Polietylen to jeden z najważniejszych tworzyw sztucznych na świecie, prawie wszystkie folie spożywcze wykonane z tego tworzywa są wolne od szkodliwych substancji. Używanie folii z PCV również uważa się za bezpieczne. Pojawiają się głosy, według których ma mieć rakotwórcze działanie, obecnie jednak nie ma badań potwierdzających tę tezę w stu procentach.
Wiadomo też, że folia spożywcza typu stretch ma uniwersalne zastosowanie nie tylko w kuchni. Podczas przeprowadzek doskonale sprawdza się w celu zabezpieczenia kruchych, delikatnych przedmiotów. Folia chroni nie tylko przed uszkodzeniami, ale też zabrudzeniem. Wiele osób zapewne korzystało z folii w trakcie podróży. Znaną praktyką zabezpieczającą bagaż przed zabrudzeniem czy zamoczeniem lub przypadkowym otwarciem jest dokładne zawinięcie go w stretch.