Francuzi uwielbiają. W Polsce mało znany, a jest pyszny i ma czosnkowy posmak
Podczas leśnych spacerów z koszykiem w ręku, warto wypatrywać wśród drzew nie tylko borowików, prawdziwków czy kurek. Twardzioszek leśny zdecydowanie zasługuje na uwagę i docenienie w Polsce, bo za granicą cieszy się sporym uznaniem.
06.10.2024 14:26
Wygląda niepozornie, ot mały kapelusz na długiej nóżce. Twardzioszka można wyczuć, bo wydziela charakterystyczny, czosnkowy zapach. Choć nie jest tak popularny jak borowiki czy podgrzybki, dla wielu miłośników grzybów jest prawdziwym odkryciem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gdzie znaleźć twardzioszka?
Twardzioszek czosnkowy najczęściej występuje w buczynach, czyli lasach liściastych, w których dominuje buk. Można go znaleźć rosnącego na martwym drewnie lub ściółce. Lubi miejsca wilgotne i zacienione. Sezon na twardzioszki przypada głównie na jesień, więc można już ruszyć na poszukiwania.
Grzyby te mają niewielkie, smukłe owocniki osadzone na kapeluszach o średnicy około 2-3 centymetrów. Ich cechą charakterystyczną jest gładki, twardy i sztywny trzonek. Ma chrząstkowatą konsystencję i jest tak elastyczny, że ciężko go złamać. Jada się tylko kapelusze.
Pamiętaj! Zbieranie grzybów wymaga dużej wiedzy i ostrożności. Jeśli nie jesteś pewien, czy znaleziony grzyb jest jadalny, zanieś go do pobliskiej stacji Sanepidu.
Jak wykorzystać twardzioszka w kuchni?
Jak sama nazwa wskazuje, twardzioszek czosnkowy ma bardzo intensywny zapach czosnku. Smak jest nieco łagodniejszy, ale nadal wyczuwalna jest czosnkowa nuta. Konsystencja grzybka jest dość twarda, zwłaszcza trzon.
Ze względu na swój intensywny zapach i smak, twardzioszek czosnkowy jest doskonałym dodatkiem do wielu potraw. Francuzi upodobali go sobie przede wszystkim do przyprawiania mięs. Marynowane twardzioszki doskonale smakują jako przekąska lub dodatek do sałatek. Suszone grzybki można dodawać do zup, sosów, farszów, a także jako wspomnianą wcześniej przyprawę do potraw mięsnych.