Zawrotne ceny za grzyby. I to nie borowiki są najdroższe
Kto talentu lub czasu do zbierania grzybów nie ma, ten szuka tych jesiennych pyszności na bazarkach i w warzywniakach. I tak postanowiłam również zrobić i ja, ale bardzo się zdziwiłam. Borowiki i kurki okazały się być najdroższe. I nawet mają z tyłu głowy, że zakupy blisko domu to wygoda, patrząc na te liczby od razu pojawia się pytanie "czy na pewno warto"?
05.10.2024 12:55
Robiąc rundkę po warszawskich bazarkach można zauważyć cały przekrój cen. Co stoisko lub dzielnica, to inne podejść do cen. Na jednym z warszawskich osiedli znalazłam świeże grzyby w cenach, które mogą niejednego zmrozić. Nawet zanim jeszcze zaczniemy grzyby mrozić na zapas np. do świątecznych dań.
Za kurki, jak za wiśnie latem
Szalejąca inflacja, a także warunki pogodowe, odbijają się na cenach żywności. Szczególnie widoczne jest to w przypadku produktów sezonowych. O tym temacie pisaliśmy już w sezonie grzybowym 2023, ale w tym roku kwoty jeszcze wywindowały! Podobnie jak latem za wiśnie płacić trzeba było "jak za złoto", tak obecnie świeże grzyby też nie kosztują mało. W pierwszy weekend października borowik cały to koszt 65 zł za kilogram, podobnie jak krojony gotowy np. do włożenia do suszarki na grzyby. Rekordzistką na "moim" bazarku była jednak kurka, czyli pieprznik jadalny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zdaję sobie sprawę, że październik to ostatnie tygodnie sezonu na te grzyby, ale 80 złotych za kilogram kurek to dla wielu osób kwota zdecydowanie zaporowa. Co ciekawe, w tym roku trudno było kupić kurki za mniej niż 70 zł/kg. W takiej sytuacji faktycznie lepiej połączyć przyjemne z pożytecznym i wybierać się po kurki na spacer do lasu. Warto też pamiętać, że każdy punkt mający w sprzedaży świeże grzyby, powinien przedstawić odpowiednie zaświadczenia do wglądu. Szczegóły poniżej.
Bezpieczeństwo zakupów grzybów: pamiętaj o atestach
Zanim nabędziesz dowolne grzyby, upewnij się, że sprzedawca posiada atest. Każdy zbiór powinien być sprawdzony przez klasyfikatora, specjalistę w dziedzinie grzybów, który oceni ich przydatność do spożycia oraz obecność larw owadów. Atest powinien zawierać nazwę grzybów, dane osoby odpowiedzialnej za zbiór oraz podpis klasyfikatora. Jeżeli sprzedawca nie chce pokazać atestu, oznacza to, że grzyby nie przeszły procesu klasyfikacji. Nigdy nie kupuj grzybów z niepewnych źródeł, ponieważ zatrucie nimi może być niebezpieczne dla zdrowia i prowadzić nawet do hospitalizacji.