Fusy po kawie zimą są bardzo przydatne. Wielu nie ma pojęcia i wyrzuca
Różnego rodzaju resztki z góry traktujemy jako odpadki, z którymi nic już nie da się zrobić. I chociaż przybywa osób, które maniakalnie wykorzystują skórki z warzyw czy owoców, nadal są nieoczywiste "śmieci", których można użyć po raz drugi. I należy do nich kawa - szczególnie kiedy chodniki pokrywa śnieg lub marznące opady śniegu z deszczem.
Fusy po kawie to nie tylko resztki, które zostają po porannej filiżance kawy. To przydatny element do domowych peelingów, nawozów czy sposób na odświeżenie np. zawartości lodówki. Coraz częściej spotyka się też fusy po kawie rozsypane na ulicach. To działanie celowe i sensowne. Szczegóły poniżej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zamiast soli, posyp chodnik fusami
Fusy z kawy mogą stanowić skuteczny zamiennik soli, której zazwyczaj używa się do walki z lodem na chodnikach. Sól, choć powszechnie stosowana, jest niekorzystna dla środowiska oraz obuwia. W przeciwieństwie do soli, fusy nie mają negatywnego wpływu na rośliny ani materiały, z jakich wykonane są buty. Ponadto fusy są darmowe, ponieważ można wykorzystać pozostałości po przyrządzonej kawie. Aby je zastosować, wystarczy rozsypać je na oblodzonej powierzchni — działają podobnie do soli. Świetnie sprawdzają się również na śliskich schodach, tarasach czy balkonach. Kilka miast w Polsce oraz na świecie już wprowadziło ten ekologiczny sposób w życie. Czy uda się rozpowszechnić to rozwiązanie na szerszą skalę? Pozostaje mieć taką nadzieję! Przed użyciem fusów po kawie na odśnieżony chodnik, trzeba mieć pewność, że zostały dobrze przygotowane.
Jak prawidłowo wysuszyć fusy po kawie?
Pierwszym krokiem jest zebranie fusów po kawie. Można je odkładać do pojemnika i przechowywać przez kilka dni. Aby uniknąć powstawania pleśni, fusy po kawie warto dokładnie wysuszyć. Proces suszenia jest prosty: wystarczy rozsypać fusy na gazetę lub ręcznik papierowy i umieścić w ciepłym, przewiewnym miejscu. Kiedy fusy po kawie są już suche, idealnie nadają się do przechowywania i późniejszego użycia.