Gdy męczą wiatry, zaparz te nasiona. Jelita szybko się uspokoją
Jest nieocenionym dodatkiem do dań meksykańskich i kuchni orientalnej. Chociaż znacznie lepiej rozpoznawalne są jej liście, to nasiona kolendry są równie cenne. Nie tylko podkręcą smak potraw, ale pomogą uporać się z kłopotliwymi dolegliwościami.
15.05.2024 11:49
Jedni jej nienawidzą i twierdzą, że smakuje jak mydło. Inni hojnie dorzucają zielone liście do wielu potraw. Kolendra na całym świecie ma spore grono zarówno fanów, jak i przeciwników. Jej łagodniejszą do przyswojenia odsłoną są nasiona, które można wykorzystać również w celach zdrowotnych. Zdecydowanie warto jest mieć je w kuchennej szafce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nasiona kolendry
Nasiona kolendry po dojrzeniu nabierają ciepłego, korzennego aromatu i lekko słodkiego smaku. Wykorzystywane są do produkcji przypraw, mieszanek ziołowych i olejku eterycznego. Z niedojrzałych nasion, czyli owoców kolendry, produkuje się mieszanki ziołowe i napary. To właśnie one działają jak remedium na żołądkowe dolegliwości.
Napar z nasion kolendry działa moczopędnie i wspomaga trawienie. Dzięki temu pozbędziesz się wzdęć i nieprzyjemnych wiatrów, które potrafią sprawić niemały dyskomfort. Napar może pomóc także przy braku łaknienia, wzdęciach i przerostach flory jelitowej. Należy jednak pamiętać, że kolendra, choć bogata w minerały takie jak magnez, żelazo i wapń, nie jest produktem spożywanym w dużych ilościach, przez co dostarczenie tych składników jest ograniczone.
Jak zrobić napar z nasion kolendry?
Przygotowanie takiego naparu jest bardzo proste. Już jedna szklanka może uspokoić hulające w jelitach gazy. Kolendra pobudza wydzielanie soków trawiennych i wspomaga pracę jelit, co może być pomocne w przypadku niestrawności, wzdęć i zaparć.
Składniki:
- 1 łyżeczka nasion kolendry,
- 1 szklanka wrzątku.
Przygotowanie:
- Nasiona kolendry rozgnieć w moździerzu lub młynku do kawy.
- Zalej rozgniecione nasiona szklanką wrzątku.
- Przykryj napar i odstaw do zaparzenia na 30 minut. Możesz również użyć termosu, aby napar pozostał ciepły przez dłuższy czas.
- Po 30 minutach przecedź napar przez sitko.
Pij pół szklanki naparu 2-3 razy dziennie przed posiłkiem. Należy jednak pamiętać, że kolendra nie jest zalecana dla każdego. Osoby z nadwrażliwością na owoce kolendry siewnej, alergią na tę roślinę lub składnik zwany linalolem powinny unikać jej spożywania. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny zachować ostrożność w stosowaniu kolendry. Zaleca się konsultację z lekarzem przed jej regularnym spożywaniem.