NewsyGdy poznałem właściwości kaki, przestałem obierać je ze skórki. Wcześniej robię tylko jedną rzecz

Gdy poznałem właściwości kaki, przestałem obierać je ze skórki. Wcześniej robię tylko jedną rzecz

Czy kaki można jeść ze skórką?
Czy kaki można jeść ze skórką?
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | DarioZg
08.11.2023 09:58, aktualizacja: 08.11.2023 11:49

Wielu Polaków do tej pory nigdy nie słyszało o kaki, niezwykłym owocu przypominającym pomarańczowe pomidory. Ci z kolei, którzy polubili jego smak, zwykle obierają go ze skórki. I po co? Nie jest to warte naszego zachodu, a właściwie, to po prostu nie opłaca się tego robić. Zamiast tego trzeba wykonać tylko jedną czynność.

Kaki to jadalny, zdrowy owoc z drzew z rodzaju Diospyros. Do Europy przybył z Dalekiego Wschodu. Najpierw jego uprawy przeniosły się z Chin do Korei Południowej i Japonii (te kraje do dzisiaj są jego największym producentem), by później również pojawiły się we Włoszech i w Ameryce Południowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W Polsce kaki nosi kilka imion. Najpopularniejszym z nich jest oczywiście persymona, ale niektórzy używają jeszcze nazw takich jak owoc szaron czy hurma. Niezależnie od tego, jak nazywany jest ten "pomarańczowy pomidor", jego właściwości prozdrowotne są warte uwagi. Należy również rozsądnie podejść do kwestii przygotowania kaki — i o tym również dzisiaj opowiem.

Kaki pod lupą. Czy warto je jeść?

Persymona jest owocem, który powinien zostać w pełni zaakceptowany przez podniebienia Polaków. Dojrzały jest słodki, aromatyczny, z delikatną nutą kwaskowatości. Podczas jego kupowania należy kierować się intensywnie pomarańczową barwą skórki, która powinna być też stosunkowo cienka i lśniąca, a konsystencja miękka.

Kaki to owoc smaczny i bardzo zdrowy
Kaki to owoc smaczny i bardzo zdrowy© Canva | nenovbrothers

Kiedy już kupimy owoc kaki, możemy zacząć delektować się jego niezwykłymi właściwościami prozdrowotnymi. Odpowiedzialnymi za nie mikroskładnikami są między innymi minerały — żelazo, potas, fosfor i mangan, witaminy — A i C, a także beta-karoten, likopen, błonnik i polifenole. Zapewne zauważyłeś już, że ten zestaw jest w sam raz na okres jesienno-zimowy i towarzyszące mu dolegliwości przeziębieniowe.

Czy kaki trzeba obierać ze skórki?

Wiele osób, zapewne biorąc pod uwagę egzotyczność kaki, ma opory przed zjedzeniem tego owocu ze skórką. To błąd! Persymona nadaje się do zjedzenia w całości (oczywiście poza szypułką), a olbrzymia ilość wymienionych w poprzednim akapicie zdrowotnych mikroelementów (zwłaszcza polifenoli i karotenoidów) znajduje się właśnie w skórce.

Zanim jednak zjesz kaki ze skórką, dokładnie ją umyj. Pamiętaj również o tym, co wcześniej pisałem na temat wyboru persymony w sklepie. Im bardziej dojrzały jest ten owoc, tym skórka robi się cieńsza i będziesz mógł ją bez problemu zjeść. Młodsze persymony lepiej spożywać bez niej, na przykład krojąc owoc na pół i wyjadając miąższ przy pomocy łyżeczki.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także