PoradyGroźna bakteria może rozwinąć się w lodówce. Zwłaszcza gdy przechowujesz w niej jeden produkt

Groźna bakteria może rozwinąć się w lodówce. Zwłaszcza gdy przechowujesz w niej jeden produkt

Jersinioza to choroba odzwierzęca. Warto zachować środki ostrożności, by uniknąć zakażenia - Pyszności; Fot. Adobe Stock
Jersinioza to choroba odzwierzęca. Warto zachować środki ostrożności, by uniknąć zakażenia - Pyszności; Fot. Adobe Stock
08.08.2023 17:23

Jersinioza to choroba odzwierzęca, na którą narażeni jesteśmy, przygotowując nawet najprostsze potrawy. Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do zakażenia. Na co zwracać szczególną uwagę i jak się uchronić przed przykrymi objawami? 

Ostra, wodnista biegunka utrzymująca się nawet dwa tygodnie jest pierwszym charakterystycznym objawem zakażenia. Zdarza się, że u młodzieży i dorosłych objawy mylone są z tymi związanymi z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Jersinoza w Polsce występuje rzadko, ale nie oznacza to, że możemy czuć się bezpieczni. Wystarczy niewiele, by doszło do zakażenia.

Co to jest jersinioza? Jak uniknąć zachorowania?

Jersinioza to odzwierzęca choroba zakaźna powodowana przez bakterie z rodzaju Yersinia. Głównym rezerwuarem zwierzęcym tych bakterii są świnie, ale nosicielami mogą być także inne zwierzęta, zarówno domowe, jak i dzikie, np.: koty, króliki, konie, bydło, gryzonie i ptaki. Jersinioza należy do chorób rzadkich. Według danych Państwowego Zakładu Higieny w Polsce występuje około 20–30 przypadków zakażeń w ciągu roku.

Jak przekazuje serwis medycynapraktyczna.pl, do zakażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową, czyli po spożyciu skażonej żywności. Mowa tu głównie o surowej lub półsurowej wieprzowinie, a także podrobach wieprzowych. Do zakażenia może dojść również poprzez picie niepasteryzowanego mleka lub zanieczyszczonej wody.

Jersinioza - jak uniknąć zachorowania? Przede wszystkim należy pamiętać podstawowych zasadach higieny - Pyszności; Fot. Pixabay
Jersinioza - jak uniknąć zachorowania? Przede wszystkim należy pamiętać podstawowych zasadach higieny - Pyszności; Fot. Pixabay

Co więcej, drobnoustroje te posiadają zdolność do namnażania się nawet w niskich temperaturach, np. w lodówce, co zwiększa ryzyko zakażenia. By ograniczyć je do minimum, należy unikać konsumpcji surowego lub półsurowego mięsa wieprzowego, spożywać wyłącznie pasteryzowane mleko i produkty mleczne oraz myć ręce mydłem i wodą przed jedzeniem i przygotowaniem posiłków, a także po kontakcie ze zwierzętami, surowym mięsem i podrobami.

Jak przebiega zakażenie? Czym się objawia?

Najczęściej zakażenie przebiega pod postacią ostrego zapalenia jelit, ostrego zapalenia jelitowych węzłów chłonnych lub jako zespół objawów sugerujących ostre zapalenie wyrostka robaczkowego. W bardzo rzadkich przypadkach jersiniozy dochodzi do rozwoju posocznicy. Leczenie zakażenia skupia się przede wszystkim na łagodzeniu objawów choroby. W większości przypadków stan chorego nie wymaga włączenia antybiotyku, a u większości objawy znikają całkowicie. 

Źródło: diag.pl, medycynaprkatyczna.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także