Polacy go pokochali. Po zapieczeniu jest jeszcze smaczniejszy
Halloumi jest popularnym rodzajem sera pochodzącym z Cypru. Tradycja jego produkcji sięga czasów starożytnych, kiedy to na wyspie Afrodyty hodowano owce i kozy, a z mleka tych zwierząt wytwarzano różne produkty mleczne, w tym również ser. Dzisiaj zajadają się nim nie tylko w krajach śródziemnomorskich. Dotarł on także i do nas, a my podpowiadamy, jak najlepiej go przyrządzić.
26.04.2023 08:12
W tradycyjnej produkcji halloumi używa się mleka owczego lub mieszanki mleka owczego, koziego i krowiego. Ser jest formowany w charakterystyczne płaskie kształty, a następnie solony i kiszony przez kilka dni. Do jego produkcji wykorzystuje się również suszoną miętę. Skład prawdziwego specjału kuchni cypryjskiej to maksimum 46 procent wody, minimum 43 procent tłuszczu, 22 procent białka i około 3 procent soli.
Czy ser halloumi jest zdrowy?
Ser ten zawiera witaminy z grupy B oraz te rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E, K. Jest bogaty w białko, co jest szczególnie ważne dla osób na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej, które muszą uzupełniać swoją dietę o źródła białka. To również dobre źródło wapnia, niezbędnego dla zdrowych kości i zębów. Ponadto halloumi dostarcza też sporo magnezu, fosforu i potasu.
Należy jednak pamiętać, że specjał ten zawiera dużo soli oraz zaliczany jest do produktów kalorycznych - 100 gramów dostarcza około 321 kalorii. Należy więc spożywać go z umiarem i najlepiej w towarzystwie produktów zawierających błonnik. Produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli również halloumi, są źródłem cholesterolu. Jednak jego zawartość w tym serze jest niższa niż w przypadku serów żółtych, np. goudy.
Zobacz także
Co można zrobić z halloumi?
Halloumi można przygotować na wiele sposobów. To jeden z nielicznych serów, które nie rozpuszczają się w trakcie grillowania czy smażenia. Dzięki temu jest doskonałym składnikiem do pieczonych dań i przekąsek. Ma specyficzny, lekko słony smak, który wyróżnia go spośród innych serów. Może być spożywany na surowo, jednakże pełnię smaku wydobywa upieczenie go lub usmażenie. Jeśli uważasz, że ser halloumi jest zbyt słony, zanurz go na kilkanaście minut w zwykłym mleku o temperaturze pokojowej.
Ser halloumi można zjeść na kanapce, w towarzystwie wędliny i jajek. Świetnie sprawdza się w połączeniu z makaronami, zapiekany na pizzy czy zapiekankach. Smaży się go również w panierce bądź serwuje na zimno jako dodatek do sałatki. Na Cyprze halloumi podaje się także w wersji na słodko: z plastrami melona, jako dodatek do owocowych sałatek lub oblewa się go miodem i posypuje sezamem.
Zobacz przepis na pieczone skrzydełka w ziołowej marynacie. Wrzuć je na ruszt i podaj z pieczonym halloumi: