InspiracjeNie musisz się ograniczać do kiełbasy z rusztu. Kociołek wypełniony mięsem i pysznym sosem

Nie musisz się ograniczać do kiełbasy z rusztu. Kociołek wypełniony mięsem i pysznym sosem

Ziemniaki po cabańsku to idealna propozycja na jednogarnkowe danie dla całej rodziny. Z powodzeniem przyrządzisz je na grillu lub ognisku. Taka też jest tradycja tego specjału. Przed laty szykowali je pracujący w polu, by zaspokoić głód z łatwo dostępnych składników. Zobaczcie przepis i wrzućcie na grilla coś innego niż zwykłą kiełbasę.

Ziemniaki po cabańsku możesz przyrządzić na grillu - Pyszności; Fot. Starostwo Powiatowe w Chrzanowie
Ziemniaki po cabańsku możesz przyrządzić na grillu - Pyszności; Fot. Starostwo Powiatowe w Chrzanowie

25.04.2023 14:32

Ziemniaki po cabańsku to prosta potrawa, która niegdyś przyrządzana była w okresie tzw. wykopków, kiedy ziemniaki, cebula, marchew i buraki stanowiły zazwyczaj część płodów rolnych. Na przestrzeni lat sposób jej przyrządzania uległ zmianie - począwszy od wymiany garnka glinianego na bardziej wytrzymały i dostępny - żeliwny, po sposób podawania potrawy z tradycyjnego - na liściach kapusty na współczesny.

Przepisy na grilla. Ziemniaki po cabańsku

Ziemniaki po cabańsku to tradycyjne danie kuchni chrzanowskiej, które w 2011 roku zostało wpisane na listę produktów tradycyjnych województwa małopolskiego. W innych regionach Polski odmiany tego specjału są znane pod nazwami: pieczonki, prażone czy duszonki. Ziemniaki po cabańsku to produkt mocno związany z historią ziemi chrzanowskiej. Sama nazwa ma pochodzić od Cabanów, czyli ludności która przybyła do Chrzanowa w XIII w. Co ciekawe, nazwa ta została wyłoniona w plebiscycie dopiero w 2005 r. Wcześniej potrawa znana była jako "pieczone".

Danie przygotowuje się z ziemniaków, marchewki, pietruszki, cebuli, liści kapusty, buraków i wędlin, takich jak boczek czy kiełbasa (pierwotnie była to wyłącznie słonina). Według tradycji ziemniaki po cabańsku piecze się w kamionkowym garnku lub żeliwnym kociołku bez przykrywki. Do tego celu służą liście kapusty, a jako docisku używa się wyciętego kawałka darniny. Do tej pory niektórzy mieszkańcy Chrzanowa i okolic tak przygotowują to danie.

Do dzisiaj w Chrzanowie ziemniaki po cabańsku przyrządza się w sposób tradycyjny - Pyszności; Fot. Piotr Tadeusz, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons
Do dzisiaj w Chrzanowie ziemniaki po cabańsku przyrządza się w sposób tradycyjny - Pyszności; Fot. Piotr Tadeusz, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Ziemniaki po cabańsku. Przepis

Dziś już trudno jest przygotować chrzanowskie danie w tradycyjnym żeliwnym garnku na palenisku. Z powodzeniem jednak możesz przyrządzić ziemniaki po cabańsku na grillu, w kuchence czy w piekarniku. Potrawę można podawać z kubkiem kwaśnego mleka, maślanki, kefiru bądź ogórkiem kiszonym. Tradycyjnie specjał serwowano w kształcie przypominającym kopczyk na liściach kapusty.

Składniki:

  • 3 kg ziemniaków
  • 5 sztuk cebuli
  • 500 g marchewki
  • 3 kiełbasy
  • plastry boczku do wyłożenia dna garnka
  • 3 łyżki paczki smalcu
  • natka pietruszki
  • sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:

  1. Ziemniaki pokrój w ćwiartki, a cebulę, marchewkę i kiełbasę w plastry.
  2. Natkę pietruszki drobno posiekaj.
  3. W garnku umieść kolejno: plastry boczku, ćwiartki ziemniaków, marchewkę. Dopraw całość.
  4. Następnie dodaj cebulę, kiełbasę i całość oprósz natką pietruszki.
  5. Powtórz czynność, jeśli garnek pomieści więcej składników.
  6. Na górze umieść ćwiartki ziemniaków oraz smalec.
  7. Całość przykryj liśćmi kapusty tak, by jej brzegi znajdowały się wewnątrz garnka.
  8. Garnek ustaw na kuchence, grillu lub włóż na paleniska i obłóż dookoła żarem. Piecz, aż ziemniaki będą miękkie.

Zobacz także przepis na pyszne pulpety po cygańsku w aromatycznym sosie pomidorowym z warzywami:

Wybrane dla Ciebie