NewsyZerwij w ogrodzie i zrób herbatę. Sprawdzi się nawet przy zakażeniu układu moczowego

Zerwij w ogrodzie i zrób herbatę. Sprawdzi się nawet przy zakażeniu układu moczowego

Sezon ogrodowy trwa w najlepsze. Na twojej działce lub w przydomowym ogrodzie rosną warzywa i piękne kwiaty. Wśród nich, z pewnością znajduje się również aksamitka. Są to najpopularniejsze kwiaty z ogródka, które oprócz tego, że cieszą oczy, to również świetnie smakują. Jak to możliwe? Dobrym rozwiązaniem na wszelkie dolegliwości będzie herbata z aksamitki. Jak ją zrobić i jakie właściwości ma taki napój?

Herbata z aksamitki, fot. Canva
Herbata z aksamitki, fot. Canva

02.06.2023 | aktual.: 02.06.2023 22:27

Nie ulega żadnej wątpliwości, że sięganie po to, co naturalne, coraz bardziej wpisuje się w trend odżywiania i jednocześnie odchudzania. Zdrowe produkty pomagają zrzucić zbędne kilogramy i jednocześnie korzystnie wpływają na cały organizm. Jeśli jesteś miłośnikiem herbaty, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zamiast tradycyjnej czarnej, zaparzyć taką, do której wykorzystasz aksamitki, które potocznie określa się śmierdziuchami. Jak przygotować taką herbatę i jaki ma wpływ na organizm?

Aksamitki - co to za kwiaty?

Zanim poznasz przepis na herbatę z aksamitki, dobrze jest nieco lepiej przyjrzeć się aksamitkom, które stanowią jedne z najpopularniejszych kwiatów w ogrodzie. Znane są pod nazwą śmierdziuchy lub bździuchy, ze względu na swój charakterystyczny zapach. Docenia się je, nie tylko ze względu na wygląd, ale również na fakt, że ta roślina odstrasza szkodniki i jednocześnie niszczy chwasty. Okazuje się jednak, że atuty tej rośliny na tym się nie kończą. Najlepiej świadczy o tym herbata z aksamitki, która jest skutecznym lekarstwem na skołatane nerwy i nie tylko.

Aksamitki - Pyszności; Foto Canva.com
Aksamitki - Pyszności; Foto Canva.com

Herbata z aksamitki - właściwości. Dlaczego warto ją pić?

Biorąc pod uwagę właściwości aksamitki i przygotowanego z niej naparu, trzeba podkreślić, że ten kwiatek ma wiele dobroczynnych działań. Herbata z aksamitki wspiera zdrowie, urodę, a także dobre samopoczucie. Lista zalet jest naprawdę długa. Dlatego, jeśli masz taką możliwość, to sięgnij po nią, bo naprawdę warto.

Najważniejsze atuty, które wynikają z picia herbaty z aksamitki to m.in.:

  • to naturalny przeciwutleniacz
  • działanie przeciwpasożytnicze i bakteriobójcze
  • poprawa nastroju
  • wzmocnienie odporności
  • działanie przeciwzapalne
  • pomoc przy problemach z zasypianiem
  • działanie wykrztuśne
  • chroni wątrobę
  • wspomaganie metabolizmu
  • oczyszczenie organizmu
  • działanie rozkurczowe
  • pomoc przy zakażeniach układu moczowego
  • poprawa elastyczności skóry
  • spowolnienie procesu starzenia.

Herbata z aksamitki przepis - jak przygotować ten zdrowy napar?

Przepis na herbatę z aksamitki jest banalnie prosty. Jak parzyć aksamitkę? Aby przygotować napar z aksamitek, wystarczy zalać 1 łyżkę suszonych kwiatów szklanką wrzącej wody, a następnie przykryć i odstawić na 15 minut. Gotowy napar z aksamitek można spożywać 1-2 razy dziennie, po 100 ml. Okazuje się, że aksamitki można spożywać nie tylko w formie herbaty z aksamitki. Zastosowanie tej rośliny w innych przypadkach, na pewno wywoła zaskoczenie.

Napar z aksamitki - Pyszności; Foto Canva.com
Napar z aksamitki - Pyszności; Foto Canva.com

Jak wykorzystać aksamitki w kuchni?

Jest wiele sposobów wykorzystania tego uroczego kwiatka, nie tylko jako susz do zaparzania, ale także jako składnik sałatek lub do dekoracji dań. Zarówno płatki, jak i liście aksamitki są jadalne, dlatego warto wykorzystywać je w całości. Co interesujące, aksamitka może być również doskonałym zamiennikiem estragonu ze względu na swój korzenny zapach i lekko gorzkawy smak. Warto jednak pamiętać, że choć aksamitki posiadają wiele korzystnych właściwości, nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Wybrane dla Ciebie