NewsyZrób napar z tej biblijnej rośliny i pij regularnie. Nerwobóle, reumatyzm oraz grzybica odejdą w zapomnienie

Zrób napar z tej biblijnej rośliny i pij regularnie. Nerwobóle, reumatyzm oraz grzybica odejdą w zapomnienie

Hyzop lekarski (Wikimedia Commons)
Hyzop lekarski (Wikimedia Commons)
06.06.2023 12:02, aktualizacja: 06.06.2023 14:24

Hyzop lekarski nie jest zbyt popularnym ziołem. Fani literatury od razu zauważą jednak, że była o nim mowa w Biblii. "Pokrop mnie hyzopem, a stanę się czysty" - brzmi fragment psalmu 51. Zastanówmy się, jakie właściwości ma zioło i dlaczego warto się z nim zaprzyjaźnić.

Józefek (bo taką ma też nazwę) jest niewielkim krzewem z niebiesko-fioletowymi, białymi lub różowymi kwiatami. Przed laty występował tylko w Afryce Północnej, na terenie basenu Morza Śródziemnego oraz Azji Zachodniej. Nazwa oznacza hyzop oznacza "święte ziele" i pochodzi z języka hebrajskiego lub arabskiego.

Hyzop lekarski - jakie ma właściwości?

Można wykorzystać wszystkie części rośliny. Najczęściej występuje w postaci suszonej, z której parzymy różne napary. Ziele suszy się w  temperaturze 30 stopni Celsjusza w przewiewnym, ciemnym miejscu. Najlepiej przechowywać je w lnianej torbie.

Ziele jest bogate w antyoksydanty, sole mineralne, garbniki i olejki eteryczne. Starożytni Grecy wierzyli, że józefek ma właściwości oczyszczające. Dlatego też skraplali nim nowe świątynie. Podobnie myśleli wyznawcy judaizmu. Tam pokropienie hyzopem oznaczało więc oczyszczenie z grzechów. Z biegiem czasu hyzop powędrował w dalsze rejony, a w Polsce znalazł się w XVI wieku dzięki zakonnikom.

Hyzop lekarski ma wiele pozytywnych dla zdrowia właściwości
Hyzop lekarski ma wiele pozytywnych dla zdrowia właściwości

Jak przygotować napar z hyzopu? Może on mieć różne zastosowania

Do wykonania napoju potrzebujesz dwóch łyżeczek suszu oraz gorącej wody. Szklankę z naparem przykryj i odstaw na 15 minut. Pij po pół szklanki trzy razy dziennie po posiłku. Możesz używać go także do płukania zębów i dziąseł. Hyzop lekarski jest dobry na:

  • kaszel - ma działanie przeciwzapalne i wykrztuśne; pomaga pozbyć się wydzieliny z oskrzeli i płuc,
  • trawienie - pomaga utrzymać uczucie sytości, poprawia ruchy perystaltyczne jelit oraz pozytywnie wpływa na florę bakteryjną,
  • uspokojenie i odprężenie,
  • bóle menstruacyjne,
  • reumatyzm - łagodzi ból i inne dolegliwości,
  • grzybicę stóp,
  • cukrzycę - zmniejsza wchłanianie węglowodanów,
  • ugryzienia owadów,
  • układ moczowy - działają moczopędnie.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także