Masz dość mdłych jajek w majonezie? Zaskocz rodzinę i podaj je jak siostra Anastazja
Jajka faszerowane, tuż obok jarzynowej i żurku, królują na wielkanocnych stołach. Wyrazisty w smaku farsz zaproponowała siostra Anastazja w jednej ze swoich kucharskich książek.
04.04.2023 | aktual.: 08.03.2024 10:02
Klasyka obroni się sama i w myśl tej zasady siostra Anastazja zaproponowała jajka faszerowane sosem tatarskim. Przysmak ten serwujemy często jako dodatek do dań typu fish and chips czy dip do warzyw i chipsów. Warto też wykorzystać go jako farsz do jajek i podać ze świeżo posiekaną natką pietruszki. Ten bardzo charakterystyczny w smaku sos nada faszerowanym jajkom charakteru i wyrazistości. Wypróbuj ten przepis.
Jajka faszerowane sosem tatarskim według przepisu siostry Anastazji
Składniki:
- 5-6 jaj ugotowanych na twardo
- 100-150 g szynki
- 2 łyżki kwaśnej śmietany
- 1 słoik majonezu
- 2-3 ogórki kiszone
- 1/2 słoika groszku zielonego
- 1 słoik pieczarek marynowanych
- natka pietruszki lub szczypiorek
- sól, pieprz
Przygotowanie:
- Ugotowane jajka kroimy na pół, wybieramy żółtka.
- Szynkę kroimy w drobną kostkę.
- Do żółtek dodajemy szynkę i śmietanę, doprawiamy solą, pieprzem. Całość dokładnie mieszamy.
- Białka jajek wypełniamy powstałą masą.
- Kiszone ogórki i pieczarki kroimy w drobną kostkę. Dodajemy do nich groszek i majonez. Doprawiamy solą, pieprzem i musztardą.
- Faszerowane jaja polewamy przygotowanym sosem. Posypujemy drobno posiekaną natką pietruszki.
Przepis został zaczerpnięty z książki "Wielkanocne przepisy siostry Anastazji".
Różne oblicza sosu tatarskiego. Czym wzbogacić jego smak?
Sos tatarski podajemy na zimno, a składa się on z pikantnych dodatków, czyli warzyw marynowanych w occie. Serwujemy go ze świeżymi ziołami i majonezem z dodatkiem musztardy. W wersji wiedeńskiej dodaje się do niego korniszony i kapary. Francuska odsłona sosu tatarskiego zawiera majonez wymieszany z roztartym żółtkiem ugotowanego na twardo jaja i jego posiekane drobno białko oraz szczypiorek.
Istnieje wiele przepisów na sos tatarski. Najczęściej dodaje się do niego marynowane grzybki, konserwowy groszek lub kukurydzę oraz drobno posiekaną cebulę. Obecność świeżej cebuli może przyspieszyć proces psucia się sałatki, warto więc posiłkować się tą marynowaną. Majonez najczęściej miesza się z musztardą, są jednak receptury, w których dodaje się do niego tarty chrzan i jogurt lub śmietanę. W polskiej kuchni częściej niż ogórków z octu używa się kiszonych.
Sos tatarski bardzo popularny jest również w kuchni czeskiej, zwłaszcza jako dodatek do np. smażonego sera. Według receptury naszych sąsiadów dodaje się do niego kapary, często też czosnek — najlepiejświeży, zgnieciony praską. Sos tatarski ze względu na swoją powszechność występuje w wielu różnych odmianach. Co ciekawe, w niektórych znajdziemy nawet sos Worcester (Worcestershire) - fermentowany, o korzennym smaku.
Zobacz także nasze pomysły na wielkanocne przekąski. Więcej inspiracji na święta znajdziesz na naszym kanale YouTube: