Jak długo można przechowywać ogórki kiszone? Po otwarciu słoika psują się szybciej niż myślisz
18.08.2022 17:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ogórki kiszone to kultowe przetwory, które z reguły trzymamy w spiżarni miesiącami. Niekiedy je otwieramy, aby zjeść kilka ogórków, a następnie resztę chowamy do lodówki. Jednak czy wiesz, jak długo możemy je przechowywać? Zarówno przed, jak i po spróbowaniu? Jeśli nie, to z przyjemnością odpowiemy na te pytania.
Popularne przetwory domowe
Wielu z nas przygotowuje własne przetwory domowe. Najczęściej są nimi ogórki kiszone. Nic w tym dziwnego, te wyjątkowe kiszonki są nie tylko smaczne, ale również bardzo zdrowe. Niekiedy jednak nie jesteśmy pewni tego, jak długo powinniśmy je przechowywać.
Okazuje się, że tak jak prawie każdy produkt spożywczy, zaleca się je przechowywać przez określony czas. Dotyczy to zarówno tych ogórków, które zaczęliśmy jeść, jak i tych znajdujących się w zamkniętych słoikach.
Jak długo przechowywać ogórki kiszone w zamkniętych słoikach?
Ukiszone ogórki kiszone przechowujemy w szczelnie zamkniętych słoika maksymalnie około 6 miesięcy. Jeśli jednak mamy do czynienia z pasteryzowanymi przetworami, wtedy ten okres wydłuży się nawet do roku. Należy podkreślić to, że duże znaczenie tutaj pełnią również warunki przechowywania wyrobów.
W związku z tym ogórki kiszone powinniśmy trzymać w chłodnym, zacienionym miejscu. Temperatura pomieszczenia powinna wynosić około 5 - 6 stopni Celsjusza. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się piwnica.
Jak długo można przechowywać otwarty słoik z ogórkami?
Jeśli otworzymy słoik z ogórkami, w takiej sytuacji warzywa te przechowujemy od kilku tygodni do nawet 3 miesięcy w lodówce. Ważne jest jednak, aby ogórki były dokładnie przykryte zalewą. Poza tym należy pamiętać, aby za każdym razem, gdy otworzymy przetwory - dobrze je zamknąć. W ten sposób chronimy je przed szkodliwymi drobnoustrojami z zewnątrz.
Zdarza się jednak, że czasami ogórki kiszone ulegną zepsuciu. W takiej sytuacji przetwory odznaczają się wyjątkowo nieprzyjemnym zapachem. Poza tym zmienia się również ich konsystencja, warzywa są miękkie i się rozpadają. Takich przetworów nie powinniśmy jeść.
Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować domowe ogórki kiszone krok po kroku. Przetwory są wyjątkowo smaczne!