Najlepsze przyprawy do rosołu. Z nimi wychodzi intensywny i zyskuje piękny kolor
Jest taka zupa która, w co drugim domu pojawia się w niedzielę. Rosół należy do kategorii najpopularniejszych polskich zup. Ale czy wiesz, jak doprawić rosół, by jego smak był wyrazisty i zachwycający? Poznaj kilka naszych praktycznych podpowiedzi.
21.10.2022 13:14
O czym pamiętać podczas gotowania rosołu?
Nie ulega żadnej wątpliwości, że każda gospodyni ma swoją wyjątkową recepturę, związaną z przygotowaniem rosołu. Pomimo tego, że do takiej zupy wykorzystuje się praktycznie te same składniki, to czasem jeden istotny szczegół może zadecydować o tym, jaki w smaku będzie nasz rosół. Tym szczegółem są przyprawy lub niektóre dodatki, które wzbogacą smak naszej zupy. Dobrze przygotowany rosół wyróżnia się głębią smaku i odpowiednim aromatem. Co w związku z tym warto zrobić, jakie przyprawy wybrać i przede wszystkim jak doprawić rosół?
Warto jest zadbać o dobrej jakości składniki. Mięso na zupę, jak i włoszczyzna muszą być odpowiednio świeże. Idealnym rozwiązaniem może być tu również łączenie mięs - np. podudzia z kurczaka + korpus z indyka. Dzięki temu nasz rosół stanie się bardziej wyrazisty i aromatyczny. Mięso i włoszczyznę należy włożyć do zimnej wody, a wszystko trzeba gotować na małym ogniu, nawet przez kilka godzin. Pamiętaj, że solimy dopiero pod koniec gotowania.
Czym i jak doprawić rosół?
Odpowiedniego, zbalansowanego smaku, naszemu rosołowi dodadzą niektóre przyprawy, które warto dodać podczas gotowania. Podstawą będzie oczywiście wcześniej wspomniana sól, ale nie tylko. Do garnka dobrze jest wrzucić jeszcze następujące przyprawy: natkę pietruszki, kilka ząbków czosnku, lubczyk, który nada naszemu rosołowi odpowiedniego aromatu, opalona nad gazem cebula, ziarenka pieprzu, liście laurowe i ziele angielskie.
Oprócz wspomnianych wyżej przypraw dobrze jest dodać również do naszego rosołu grzyby w wersji suszonej. Można dodać kilka sztuk, by uzyskać aromat umami, który otrzymujemy również podczas gotowania mięsa. Świetnie sprawdzą się także te nietypowe przyprawy. Imbir doda odrobinę świeżości naszej zupie, natomiast rozmaryn idealnie sprawdzi się w rosole, którego podstawą jest mięso wołowe i drobiowe. Jeśli już wiesz, jak doprawić rosół, to możesz z powodzeniem przystąpić do jego gotowania. Smacznego!
Szukasz pomysłu na nieco inną wersję rosołu? Zobacz na naszym kanale YouTube przepis na rosół pięciu przemian: