PoradyZawsze zalewasz dwa razy torebkę herbaty? Sprawdź, dlaczego to błąd

Zawsze zalewasz dwa razy torebkę herbaty? Sprawdź, dlaczego to błąd

Herbata i zastosowanie zużytych po niej torebkach, fot. Adobe Stock
Herbata i zastosowanie zużytych po niej torebkach, fot. Adobe Stock
Joanna Bogiel-Jażdżyk

17.04.2023 12:13, aktual.: 17.04.2023 12:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pijesz ją codziennie, prawdopodobnie nawet po kilka razy. I zapewne wielokrotnie zdarzyło ci się dwukrotnie zaparzać jedną torebkę herbaty ekspresowej. To błąd. Sprawdź, dlaczego nie powinno się tego robić.

Jako pierwszy herbatę do torebek pakował nowojorski importer herbaty Thomas Sullivan. W 1908 roku użył tego oryginalnego pomysłu do promowania swoich herbat, których próbki wysyłał do potencjalnych klientów. Odrobina herbaty w jedwabnym woreczku miała być, czymś co zachęci ich do kupowania nowego gatunku popularnego napoju.

Przedsiębiorca zakładał, że obdarowani próbką wysypią zawartość do filiżanek, ale niektórzy z nich wrzucali do kubeczków całe woreczki i zalewali je wrzątkiem. Wracali do sklepu, pytając o „tę herbatę w torebkach”. Niestety, Sullivan nie opatentował swojego wynalazku. Rok później zrobił to jego imiennik - Thomas Lipton. Tyle historii.

Herbata w torebce - Pyszności; źródło: Adobe
Herbata w torebce - Pyszności; źródło: Adobe

Torebka herbaty może być zalewana wrzątkiem kilka razy?

Dziś wiele z dostępnych w sklepach herbat w torebkach ma wyjątkowo mocny smak i aromat. Dlatego wielu z nas zaparza torebki krócej, niż należy, obawiając się przyrządzenia zbyt gorzkiego naparu. Inni natomiast dwukrotnie zalewają tę samą torebki ze względów ekonomicznych. Tymczasem wystarczy... przyjrzeć się konstrukcji woreczka.

W większości przypadków każda z pojedynczych torebek herbaty ekspresowej składa się z dwóch połączonych ze sobą saszetek. Konstrukcja ta umożliwia rozdzielenie saszetki na pół i przygotowanie bardziej delikatnego naparu. Oto, jak to zrobisz:

  1. Przerwij górne łączenie, które spaja jedną torebkę z drugą.
  2. Nożyczkami, uważając, by nie przedziurawić torebki, przetnij dolne łączenie. W ten sposób otrzymasz dwie mniejsze torebki herbaty.

Wyciskasz torebkę po zaparzeniu? Przestań!

Po zaparzeniu herbaty ekspresowej masz zwyczaj wyciskania torebki? Jest kilka powodów, dla których powinieneś porzucić ten zwyczaj. Po pierwsze, nie wygląda to zbyt elegancko. Po drugie, wyciskając torebkę ryzykujesz również jej rozerwanie. Ale to nie najważniejsze powody.

Otóż, praktykując "wyżymanie" torebki z herbatą sprawiasz, że większa ilość garbników uwalnia się do napoju. Napar ma wówczas bardziej gorzki smak i może zwiększać prawdopodobieństwo pojawienia się na zębach nieestetycznych przebarwień.

Przede wszystkim jednak, ściskając rękami torebkę herbaty ryzykujesz, że wszystkie groźne drobnoustroje, które miałeś na dłoniach, przedostaną się do napoju. Równie dobrze mógłbyś mieszać herbatę palcami, a tego przecież nikt nie robi.

A może masz ochotę na chałkę drożdżową, idealną do popołudniowej herbaty? Przepis znajdziesz na naszym kanale YouTube:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także