Jak przechowywać czosnek? Dzięki tej metodzie nie będzie kiełkował
Różnego rodzaju triki kulinarne powinny towarzyszyć nam przez całą długą drogę do zostania kuchennym ekspertem. Dzisiaj chcemy podpowiedzieć ci, jak przechowywać czosnek, żeby nie wysechł i nie zaczął kiełkować. Poznasz tę metodę raz i zapamiętasz na całe życie — a kupiony przez ciebie czosnek będzie bezpiecznie czekał, aż postanowisz go użyć.
12.05.2023 | aktual.: 19.03.2024 10:23
Czosnek jest byliną, która w kuchni europejskiej odgrywa bardzo ważną rolę. To ciekawy przykład produktu, który jest jednocześnie warzywem, przyprawą i rośliną leczniczą. Pole do jego zastosowania jest na tyle szerokie, że sam jeden mógłby stać się bohaterem kilku książek kucharskich. I nie tylko takich: czosnek ma też niesamowite właściwości prozdrowotne, które pod wpływem nieodpowiedniego przechowywania mogą zostać zatracone. Za chwilę dowiesz się, jak można tego w prosty sposób uniknąć.
Dlaczego warto jeść czosnek?
Wpływ czosnku na odpowiednie działanie naszego organizmu jest bardzo duży. Z trudem, ale udało nam się przebrać jego — naszym zdaniem — najważniejsze funkcje i zalety. O jego wpływie na smak potraw już nawet nie wspominamy, ale pewnie nie tylko nam ciężko byłoby sobie nawet wyobrazić kuchnię bez tego zdrowego warzywa.
- Wzmocnia odporność. Wynika to z dużej zawartości witaminy C i właściwości przeciwwirusowych i przeciwbakteryjnych.
- Obniża ciśnienie krwi. Dzieje się tak z powodu obecnego w czosnku sulfotlenku disiarczku diallilu, który rozszerza naczynia krwionośne.
- Obniża poziom cukru we krwi. Czosnek zapobiega też powikłaniom cukrzycowym.
- Chroni komórki nerwowe przed uszkodzeniami. Wynika to z powodu licznych antyoksydantów; dzięki nim czosnek hamuje rozwój demencji starczej i alzheimera.
- Obniża poziom cholesterolu. Nie tylko zmniejsza jego wchłanianie do organizmu, ale również zmniejsza jego produkcję wewnątrz ludzkiego organizmu.
Jak przechowywać czosnek?
Trzymany w zbyt wilgotnym środowisku czosnek zaczyna kiełkować, w zbyt suchym natomiast — kurczy się i traci smak. To dlatego warto wiedzieć, jak przechowywać czosnek, żeby nie doznał on żadnych szkód i mógł służyć naszym daniom — i kubkom smakowym — przez dłuższy czas. To niezwykle proste, a wystarczy ci słoik i surowy ryż.
Główkę czosnku podziel na ząbki, a następnie umieść w czystym i wyparzonym słoiku. Następnie zasyp go surowym ryżem. Od tej pory będzie on tworzył formę osłony, na dodatek takiej, która wchłania wilgoć i nie pozwala jej się przedostać do byliny. To wszystko! Jak widzisz, bardzo niewiele potrzeba, żeby czosnek pozostał świeży, smaczny i aromatyczny przez wiele dni!