PoradyPrzetwory tylko w ten sposób zachowają swoje właściwości. Ich przechowywanie nie jest łatwą sprawą

Przetwory tylko w ten sposób zachowają swoje właściwości. Ich przechowywanie nie jest łatwą sprawą

Pyszności - Fot. Adobe Stock
Pyszności - Fot. Adobe Stock
19.01.2023 19:00

Przetwory kojarzą nam się z zapasami, które mogą stać całe lata i nic im się nie stanie. Nic bardziej mylnego. Nawet te, które zostały odpowiednio spasteryzowane, po pewnym czasie stracą swoje właściwości. Jak przechowywać przetwory, by pozostały z nami jak najdłużej? Odpowiadamy.

Konfitury, dżemy, soki, powidła, sosy czy oczywiście ogórki kiszone. W spiżarni babci nigdy nie brakowało tych pyszności, a my, będąc dziećmi, mogliśmy doznać wrażenia, że to jedzenie jest po prostu niezniszczalne. Ot tak, babcia przygotowała je dawno temu, być może jeszcze za czasów swojej młodości, a teraz stoją i będą zużywane aż do wygaśnięcia linii rodowej. Na dodatek, jakimś cudem, nieważne ile ogórków czy dżemu podczas pobytu u babci byśmy nie zjedli, ogołocona półka zaraz wydawała się znowu pełna. Magia?

Babcie dobrze wiedziały, że nawet przetwory mają swoją datę ważności. Dziś tak samo jak i one wiemy, że słoiki z tymi delicjami powinny być po roku wymienione na nowe. Ponieważ weki są zwykle przygotowywane latem lub początkiem jesieni, musimy zadbać o to, by do wiosny zostały opróżnione.

Jak przechowywać przetwory? - Pyszności; foto: Canva
Jak przechowywać przetwory? - Pyszności; foto: Canva

Po tym czasie przetwory tracą nie tylko swój smak, ale również zdrowotne właściwości. Nie będą też wyglądały już tak dobrze, jak kiedyś. Do prawdziwej katastrofy dochodzi jednak gdy były przechowywane w nieodpowiednich warunkach.

Jak przechowywać przetwory?

Przetwory nie lubią się z ciepłem, światłem słonecznym, wilgocią i zaduchem. To dlatego babcia zawsze umieszczała je w suchej, piwnicznej spiżarce. Żyjący w mieście wykorzystywali do tego często pawlacze, niespecjalnie już popularne w dzisiejszej architekturze.

Dobrym miejscem do przechowywania przetworów może być... garaż. Nie zapominaj jednak o tym, że wilgoć źle wpływa na ich trwałość. Nie umieszczaj więc słoików po prostu na podłodze, ale przygotuj dla nich przytulny regał.

Jak przechowywać przetwory? - Pyszności; foto: Canva
Jak przechowywać przetwory? - Pyszności; foto: Canva

Balkon nie jest zbyt dobrym miejscem dla weków. A przynajmniej nie w naszym klimacie. Będą się tam dobrze czuły tylko do momentu, gdy temperatura mieści się w granicach 4-8 stopni Celsjusza. Jeśli nie masz już innych pomysłów, możesz sprawić sobie regał w przedpokoju, który zwykle jest mniej docieplony od innych pomieszczeń.

A co z mrożeniem?

Zamrażanie żywności kojarzy nam się z najlepszym patentem na wydłużenie ich żywotności. W przypadku zawekowanych słoików może to się jednak zakończyć katastrofą.

Kłania się tu prosta fizyka. Zamrożone płyny zwiększają swoją objętość. Jeśli "spakowany" do słoika przetwór będzie sięgał niemal samego denka, może to się zakończyć przykrą eksplozją. Ponadto trzeba pamiętać, że szkło samo w sobie jest raczej na bakier z mrozami i może pęknąć.

Skoro już wiesz jak przechowywać przetwory, rzuć okiem na ten przepis na ogórki w zalewie. Prosto z naszego kanału na YouTube.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także