PoradyNie przechowuj w ten sposób oleju. Szybko się zepsuje

Nie przechowuj w ten sposób oleju. Szybko się zepsuje

Jak przechowywać olej roślinny? To nie takie oczywiste
Jak przechowywać olej roślinny? To nie takie oczywiste
Źródło zdjęć: © Canva | pixelshot

01.12.2023 10:06, aktual.: 01.12.2023 12:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy na pewno wiesz, gdzie powinien być przechowywany olej? To wcale nie takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Zwłaszcza wtedy, gdy zdarza ci się kupować różne rodzaje tego produktu spożywczego. Spokojnie, po tym artykule wszystkie twoje wątpliwości zostaną rozwiane.

Większość z nas po powrocie ze sklepu i wypakowaniu zakupów z dużą pieczołowitością rozmieszcza nabiał w lodówce, pieczywo w chlebaku, a słodycze w najwyższej szafce; takiej, do której na pewno nie dostaną się dzieci. A co z olejem spożywczym? Jego bez większego zastanowienia pozostawiamy na blacie kuchennym albo wstawiamy na pierwszą lepszą półkę. Niestety, dość często popełniamy w ten sposób sporą gafę, która będzie niechybnie skutkowała zepsuciem tego ważnego produktu spożywczego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak w takim razie przechowywać olej roślinny? I czy każdego rodzaju olej — a istnieje ich przecież wiele — dotyczą te same zasady? To nie takie proste, jak się wydaje, ale spokojnie: zaraz wszystko wyjaśnimy.

Jak przechowywać olej spożywczy?

Najczęstszy błąd w przechowywaniu oleju roślinnego już wspomnieliśmy. Ponieważ wiemy, że nie trzeba tego produktu spożywczego wstawiać do lodówki (i zajmować tym samym cenne miejsce), olej bardzo często stawiamy po prostu na blacie kuchennym. To zdaje się praktycznym rozwiązaniem, dzięki któremu tłuszcz zawsze znajduje się pod ręką. Niestety, za nic nie spełnia to wymagań, które stawia olej.

Przede wszystkim należy sobie uświadomić to, że olej roślinny najlepiej odnajduje się w warunkach temperatury pokojowej, a obecność gotujących się obok zup i smażonych kotletów bez problemu zaburzy tę pożądaną równowagę. Co więcej, olej nie powinien być wystawiony na działanie światła. Salon z definicji nie pasuje do tych wytycznych. Nie sprawdzą się również szafki kuchenne rozmieszczone nad płytą indukcyjną czy czajnikiem.

Olej wystawiony na działanie temperatury i światła szybciej się psuje
Olej wystawiony na działanie temperatury i światła szybciej się psuje© Canva | pixelshot

Najlepszym rozwiązaniem jest więc przechowywanie oleju w chłodniejszych rejonach domu czy mieszkania. Ideałem byłaby tu spiżarnia, ale w przypadku jej braku musi nam wystarczyć szafka oddalona od źródeł ciepła i światła. I jest coś jeszcze. Oleje roślinne tłoczone na zimno, te z dużą zawartością szybko ulegających rozpadowi wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, trzeba przechowywać w lodówce. Dotyczy to m.in. oleju lnianego, z czarnuszki albo pestek winogron.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także