Jak rozpoznać polskie truskawki? Zapamiętaj cztery ważne zasady
26.04.2023 13:23
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wyższe temperatury i zaglądające przez okna słońce przypominają nam, że sezon na truskawki już tuż tuż. Mamy tu na myśli oczywiście polskie truskawki, których te importowane zza granicy w niczym nie przypominają. Warto potrafić je samodzielnie odróżnić, ponieważ producenci — jak to producenci — nie zawsze są z nami uczciwi.
Truskawki to owoce, które niewątpliwie kojarzą nam się z wiosną i latem. Ale tak właściwie, to czemu? Przecież są obecne na rynku przez cały rok, i jeśli najdzie nas ochota, to możemy się nimi raczyć choćby w Wigilię. Cóż, w tym miejscu natychmiast trzeba zaznaczyć, że truskawki importowane nie dorastają polskim do pięt. Niestety nie tylko pod względem smaku. Tym bardziej warto potrafić odróżnić polskie truskawki od tych zza granicy. Są na to cztery sposoby.
Truskawki — czy na pewno zdrowe?
Environmental Working Group to amerykańska, pozarządowa organizacja, która co roku publikuje listę najbardziej zanieczyszczonych owoców i warzyw. W tak zwanej Dirty Dozen, czy — jak my to określamy — "parszywej dwunastce" od lat już niesławne, pierwsze miejsce zajmują właśnie truskawki. Nie ma w tym, niestety, nic zaskakującego. Hodowla tych owoców jest dosyć wymagająca, a te, które przylatują do nas z rejonów basenu Morza Śródziemnego, uprawiane są pod folią. Ich wzrost wspomagany jest substancjami takimi jak chloropikryna, której reputacja jest dosyć wątpliwa.
To dlatego warto postawić na polskie truskawki. Chociaż trzeba na nie czekać przynajmniej do maja — a najlepsze zbiory przypadają na połowę czerwca — to śmiało można stwierdzić, że warto. Nie zawsze jednak producenci są z nami szczerzy, dlatego dobrze jest poznać sposoby na samodzielnie odróżnienie polskich truskawek od zagranicznych.
Jak rozpoznać polskie truskawki?
Wielkość
Polskie truskawki są zwykle o wiele mniejsze od tych, które przyjeżdżają do nas z Grecji, Włoch, Maroka czy Hiszpanii. Zwykle nie są też tak idealnie "foremne". To chyba doskonały przykład tego, że ostatecznie liczy się wnętrze, prawda?
Twardość
Importowane truskawki są mniej podatne na uszkodzenia (do których może dojść w transporcie), dlatego są bardziej miękkie od tych z polskich upraw. Po naszych "twardych" truskawkach szybko zauważysz wszelkie obicia, ale wynagrodzi ci to ich smak.
Zapach
Jeśli dany sklep czy warzywniak ma w ofercie polskie truskawki, dowiesz się tego od razu po przekroczeniu progu. Zapach polskich truskawek jest o wiele bardziej intensywny od tego, którym charakteryzują się owoce zza granicy.
Kolor
Na pewno domyślasz się już, że te "idealne", zagraniczne truskawki mają bardziej intensywny kolor. Ich barwa jest wręcz bordowa, za to przy szypułkach okazują się bardzo blade. Polskie truskawki mają niższy stopień nasycenia, za to jest on jednolity dla całego owocu.
Szukasz pomysłu na pożywne śniadanie? Na naszym kanale wideo znajdziesz przepis na zieloną szakszukę: