PoradyBanalnie prosty patent na zawsze gęste powidła śliwkowe. Nie da się prościej i skuteczniej

Banalnie prosty patent na zawsze gęste powidła śliwkowe. Nie da się prościej i skuteczniej

Sezon śliwkowy praktycznie już dobiegł końca. To ostatni moment, by przygotować pyszne powidła śliwkowe. Może zdarzyć się jednak taka sytuacja, że nie uzyskamy zadowalającego efektu. Jak zagęścić powidła śliwkowe? Poznaj praktyczne i w pełni naturalne rozwiązania!

Powidła śliwkowe zagęszczanie - Pyszności; Foto Canva.com
Powidła śliwkowe zagęszczanie - Pyszności; Foto Canva.com

25.10.2022 18:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Śliwki + cukier + odpowiednie gotowanie = w pełni zadowalający efekt

Jeśli lubisz przygotowywać zimowe przetwory, to doskonale zdajesz sobie sprawę z faktu, że to praca, która wymaga przede wszystkim czasu i cierpliwości. Nie może się oczywiście obejść bez świeżych warzyw i owoców, z którymi przygotowujemy nasze ulubione przetwory. Do takiej kategorii na pewno należy wykorzystać śliwki, z których wielu z Was robi pyszne powidła. Dodajemy je do chałki, piernika, czy po prostu na kanapkę. Idealne powidła śliwkowe to te o odpowiedniej gęstości. Jak zagęścić powidła śliwkowe, by wyszły one najlepsze?

Śliwki - Pyszności; Foto: Canva.com
Śliwki - Pyszności; Foto: Canva.com

Przede wszystkim, najważniejsze wydaje się być to, jakiego rodzaju śliwek użyjesz - najlepsze będą węgierki. Istotna jest również odpowiednia ilość cukru - w tym przypadku będziecie potrzebować od 300 do 500 g tego słodkiego dodatku na 3 kilogramy śliwek. Najważniejsze w tym wszystkim wydaje się być jednak odpowiednie gotowanie. Nie kilka minut, nawet nie kilka godzin, a 2-3 dni. To właśnie przez te kilka dni, należy gotować powidła śliwkowe przez 4-5 godzin, by wyszły gęste i naprawdę smaczne.

Inną metodą jest najzwyklejsze dodanie pektyn w ilości około 15 gram na 1 kilogram owoców. Pektyna to naturalnie występująca w owocach, głównie w ich skórkach, skrobia. Po ugotowaniu z wodą sprawdza się jako środek zagęszczający. Oczywiście długie gotowanie powideł  jest równie skuteczne, czasem jednak brakuje wystarczająco dużo czasu.

Jak zagęścić powidła śliwkowe? Poznaj naturalne metody!

Oczywiście w sklepach znajdziemy wiele sztucznych specyfików typu żelfix, które pozwolą zagęścić nasze powidła śliwkowe. Warto jednak polegać na naturalnych metodach. Jeśli zatem zastanawiacie się nad tym, jak zagęścić powidła śliwkowe, to mamy dla Was kilka praktycznych rozwiązań. Przede wszystkim, należy wziąć pod uwagę te patenty, które zostały zaprezentowane powyżej. Ale to nie jedyna metoda.

Śliwki - Pyszności
Śliwki - Pyszności

Może się zdarzyć, że robimy wszystko zgodnie z przepisem, ale za nic powidła nie chcą zgęstnieć. W takiej sytuacji dobrze będzie odrobinę zwiększyć ogień przed zakończeniem procesu gotowania, by odparować powidła. Rób to w ten sposób, by nie przypalić garnka. Nie należy jednak tego robić do konsystencji docelowej. Wiedz, że powidła zimne będą znacznie gęstsze niż gorące. Jak jeszcze zagęścić powidła śliwkowe? Od czasu do czasu możesz je zamieszać lub wstawić garnek z powidłami do piekarnika - ładnie odparują, a Twój garnek się nie przypali.

Lubisz domowe dżemy? Zobacz film z przepisami na naszym kanale YouTube: