PrzepisNie musisz przepłacać w budce nad morzem. Tańsze i smaczniejsze gofry zrobisz w domu

Nie musisz przepłacać w budce nad morzem. Tańsze i smaczniejsze gofry zrobisz w domu

Jaki jest jeden z najpopularniejszych ulicznych deserów? Obok lodów, z pewnością będą to gofry z rozmaitymi dodatkami. Największą popularnością cieszą się one przede wszystkim nad morzem. Najpopularniejsze połączenie to bita śmietana i świeże owoce. Idealne gofry to takie, które mają chrupiącą skórkę i wilgotne, delikatne wnętrze. Jak uzyskać taki efekt w swoim domu?

Gofry - Pyszności
Gofry - Pyszności

05.05.2023 | aktual.: 05.05.2023 12:36

Sezon wiosenno-letni rozkręca się z każdym dniem. Osoby, które wypoczywały podczas długiego weekendu nad morzem, mogły być w szoku, gdy zobaczyły ceny gofrów. Za dwa gofry z bitą śmietaną i owocami w Gdańsku trzeba było zapłacić nawet 36 złotych. Jeśli nie zamierzasz przepłacać, możesz przygotować ten przysmak w swoim domu. Przepis na gofry nie jest zbyt skomplikowany. Jeśli masz pod ręką gofrownicę, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wyczarować ten deser w parę chwil. Jak go zrobić?

Gofry - wyjątkowy przysmak z bogatą historią

Skąd wzięły się gofry w naszym kraju. Do Polski przybyły z Europy Zachodniej. Już w średniowieczu były przysmakiem w Belgii czy Francji. Wypiekano je w żeliwnych formach, ogrzewanych w gorącym popiele palenisk. Jednakże ten specjał, który dobrze znasz, narodził się dopiero w XVIII wieku, w belgijskim mieście Liege. Autorem był osobisty kucharz miejscowego biskupa.

Gofry z owocami - Pyszności; Foto: Canva.com
Gofry z owocami - Pyszności; Foto: Canva.com

Gofry z tej okolicy charakteryzują się ciężką konsystencją i zaokrąglonym kształtem, a ich nieodzownym składnikiem są granulki cukru perłowego, które podczas pieczenia topią się, nadając wafelkom karmelowego smaku i aromatu. Natomiast gofry brukselskie, choć nazwane od stolicy Belgii, pochodzą z Gandawy i są lżejsze oraz bardziej delikatne, ale również posiadają chrupiącą skórkę. Na całym świecie zyskały na popularności w połowie XX wieku, szczególnie po wystawie EXPO w Nowym Jorku, gdzie udekorowane bitą śmietaną i truskawkami wafle cieszyły się dużym zainteresowaniem.

A jak wygląda historia gofrów w Polsce? W Polsce gofry stały się popularne w minionym stuleciu, a w niektórych regionach, takich jak Warmia i Mazury, szczególnie upowszechniły się gofry pruskie, które obecnie znajdują się na liście produktów tradycyjnych ministerstwa rolnictwa. Wiele gospodarstw w Polsce posiadało żeliwne gofrownice, zwane żelazkami, składające się z dwóch płaskich, okrągłych form złączonych zawiasami, z wypustkami w fajerce, a czas wypieku mierzono poprzez modlitwę "Zdrowaś Mario", po której formę przewracano na drugą stronę.

Chrupiące gofry - jak je przygotować?

Jak zrobić najlepsze i chrupiące gofry? To pytanie często pojawia się w twojej głowie, gdy masz ochotę na ten popularny uliczny deser. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, dobrze jest wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, dzięki którym końcowy sukces będzie możliwy. Kluczowe są tu składniki ciasta, odpowiednia mąka, temperatura pieczenia i rzecz jasna — gofrownica, w której przygotowanie tego deseru będzie możliwe.

Smażenie gofrów w gofrownicy - Pyszności
Smażenie gofrów w gofrownicy - Pyszności

Aby przygotować idealne gofry, należy:

  • zadbać o odpowiednie składniki ciasta - ważna jest nie tylko jakość, ale również ich temperatura - jajka i mleko powinny mieć temperaturę pokojową;
  • wybrać odpowiednią mąkę - świetnie sprawdzi się mąka pszenna, orkiszowa, owsiana, kukurydziana czy migdałowa;
  • zadbać o odpowiednie proporcje dodatków - w przepisach na gofry często stosuje się równą ilość mąki i mleka, choć czasami można zastąpić część mleka gazowaną wodą mineralną, aby uzyskać chrupiącą konsystencję. Można też zastąpić mleko krowie roślinnym, takim jak sojowe, owsiane lub migdałowe. Świeżość jajek jest bardzo ważna, a żeby ją sprawdzić, wystarczy zanurzyć jajko w wodzie - jeśli leży na dnie, nadaje się do użycia w przyrządzaniu gofrów;
  • pamiętać o tym, by nie miksować zbyt długo składników na ciasto na gofry - zbyt długi proces spowoduje wydzielanie się glutenu, przez co deser stanie się gumowaty i ciężki;
  • wybrać odpowiednią gofrownicę - najważniejszym parametrem w gofrownicy jest jej moc - im wyższa, tym lepsze efekty wypieku; tańsze urządzenia o mocy 500-600 W nagrzewają się długo i zwykle nie zapewniają chrupiącej skórki na gofrze; najlepsze gofrownice mają moc powyżej 1200 W; ważny jest też materiał formy - powłoki teflonowe są dobre, ale jeszcze lepsze wyniki dają powłoki ceramiczne, które dobrze trzymają odpowiednią temperaturę; ciekawym rozwiązaniem są gofrownice z termostatem, które zapewniają stabilną temperaturę podczas pieczenia.

Chrupiące i idealne gofry - jak je zrobić?

Jeśli chcesz przygotować gofry dużo lepsze niż nad morzem, sięgnij po nasz sprawdzony przepis. Deser będzie chrupiący i idealnie połączy się z popularnymi dodatkami.

Składniki:

  • 2 szklanki mąki
  • jajka - 2 sztuki
  • 2 szklanki mleka
  • 1/4 łyżeczki soli
  • łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/3 szklanki oleju rzepakowego
  • 2 łyżki cukru.
Gofry na talerzu - Pyszności
Gofry na talerzu - Pyszności

Sposób przygotowania:

  1. Wymieszaj w dużej misce wszystkie suche składniki. Następnie dodaj olej, mleko, 2 żółtka i wszystko dokładnie wymieszaj.
  2. Ubij białka na sztywną pianę, dodaj do ciasta i całość dokładnie wymieszaj.
  3. Wlewaj porcjami ciasto na rozgrzaną gofrownicę i piecz na rumiany kolor przez 3-4 minuty.
  4. Wystudź gofry na kratce i podaj z ulubionymi dodatkami. Smacznego!

Zobacz, jak zrobić naleśnikowe ciasto. Przepis znajdziesz na naszym kanale wideo:

Wybrane dla Ciebie