Nie ma nic gorszego niż pasztet wysuszony na wiór. Dzięki niezawodnej metodzie wyjdzie wilgotny i miękki
Pulchny, wilgotny pasztet to obowiązkowa potrawa na wielkanocnym stole. Niestety, często zdarza się, że wychodzi za suchy, kruszy się, ma mało aksamitną konsystencję. Jak temu zaradzić? Co zrobić, by domowy pasztet był wilgotny? Te triki są stare jak świat!
21.03.2023 17:32
Jak zrobić wilgotny pasztet? Niezawodne patenty
Za kruchy, za suchy, mało zbity pasztet, który nie chce rozsmarować się na kromce chleba, to prawdziwa zmora gotujących. Nadanie potrawie aksamitnej konsystencji i lekkości nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Należy tylko delikatnie zmodyfikować receptury.
- Za konsystencję pasztetu oraz spajanie wszystkich jego składników odpowiadają jajka. Przyjmuje się, że na ok. 2 kg mięsa, należy dodać trzy jajka, oddzielając jednak żółtka od białek. Żółtka należy dodać do mięsnej masy, a białka dopiero po ubiciu na sztywną pianę.
- Rodzaj mięsa wpływa na soczystość pasztetu. Pamiętaj więc, żeby dodać do masy kawałek tłustszego fragmentu, może być to nawet boczek. Co więcej, tłuszcz jest przekaźnikiem smaku, więc nada potrawie wyrazistości oraz sprawi, że ta nie wysuszy się zbyt szybko.
- By pasztet miał aksamitną, gładką konsystencję należy go dobrze zmielić — zaleca się dwu- lub nawet trzykrotne przepuszczenie mięsnej masy przez maszynkę do mięsa.
- Znaczenie ma także temperatura, w której będzie pieczony pasztet. Piekąc go w ok. 160 st., ale dłużej, uzyskamy wilgotną konsystencję pasztetu, natomiast korzystanie z wyższych temperatur sprawi, że będzie on bardziej suchy.
- Do masy mięsnej warto dodać niewielką ilość śmietany. Ta sprawi, że masa po upieczeniu będzie bardziej wilgotna i zwarta.
Idealny domowy pasztet. W czym tkwi sekret?
Według kuchni staropolskiej domowy pasztet powinien być wykonany z trzech różnych mięs. Zazwyczaj są to: wieprzowina - łopatka, szynka lub karkówka, wołowina - łata lub pręga oraz drób. Do masy dobrze dodać wątróbkę, która nada potrawie ciemniejszego koloru, wyrazistszego smaku oraz aksamitności - oraz boczek czy podgardle, a pokrojoną w cienkie paski słoniną warto wyłożyć formę do pieczenia.
Dobry domowy pasztet nie powstanie bez warzyw (marchew, korzeń pietruszki, cebula) i rzecz jasna - przypraw (liście laurowe, ziele angielskie, gałka muszkatołowa, czosnek, cząber, jałowiec, goździki, tymianek, mięta, chili, majeranek). Do masy warto dolać nieco alkoholu (czerwonego wytrawnego wina, whisky czy brandy), a także dodać: grzyby leśne, wędzoną śliwkę czy orzechy włoskie.
Przepis na domowy pasztet. Wilgotny i aksamitny
Poznaj recepturę na królewski pasztet na bazie trzech trzech mięs z dodatkiem koniaku, suszonych grzybów i słodkiej chałki: