Jaką kaucję zapłacimy za butelki? Stawki przyprawiają o zawrót głowy
12 kwietnia Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowego systemu kaucyjnego, który już wkrótce wejdzie w życie w Polsce. Od tego momentu do cen butelek plastikowych, szklanych i puszek sprzedawcy będą musieli doliczyć jeszcze niemałą opłatę. Kaucja za butelki to kolejny element walki z tworzywami sztucznymi, który mocno odbije się na naszych kieszeniach.
15.04.2023 | aktual.: 15.04.2023 15:08
Opublikowany przez RCL projekt nowego systemu kaucyjnego dotyczy zarówno butelek jednorazowego użytku (do trzech litrów), jak i wielokrotnego użytku (do 1,5 l) oraz puszek metalowych (do 1 l). Opłat nie uniknie żaden sklep, a co za tym idzie — żaden konsument. Przepisy wchodzą w życie już wkrótce, a my przyglądamy się i tak już ciągle rosnącym cenom i zastanawiamy się... czy to się kiedyś skończy?
Kaucja za butelki — konkrety
Projekt nowelizacji będącej częścią powszechnego systemu kaucyjnego zakłada doliczenie do puszek i butelek 50 groszy kaucji. Zmiany mają wejść w życie z początkiem 2025 roku. Od tego momentu na etykietach napojów sprzedawanych w wyżej wymienionych opakowaniach przedsiębiorcy będą musieli zawrzeć informację o pobraniu kaucji.
Co więcej, część sklepów oferujących takie napoje, będzie musiało wprowadzić system zwrotów pobranej kaucji w momencie oddania pustej butelki czy puszki. Rozporządzenie mówi tu o sklepach o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych. Jak informuje tvn24.pl, mniejsze placówki będą musiały pobierać ustawową kaucję, ale nie będą miały obowiązku przyjmowania opakowań i zwrotu pieniędzy.
Kaucja za butelki w innych krajach UE
Ocena skutków regulacji, czyli załącznik do projektu opublikowanego przez RCL, wykazała, że w niektórych krajach europejskich kaucja za butelki jest niższa niż w Polsce. W Chorwacji wynosi ona 33 grosze, a w Finlandii 47 groszy od małych butelek (od większych nawet 1,87 zł, ponieważ u finów wysokość kaucji jest zmienna). Tymczasem u naszych zachodnich sąsiadów kaucja za puszki i butelki jest sporo wyższa. Do każdego opakowania z tworzyw sztucznych Niemcy muszą dopłacić 1,17 zł.
Czy kaucja za butelki sprawi, że portfele Polaków schudną jeszcze bardziej? Jeśli konsekwentnie będziemy zwracać puste opakowania do sklepów, to nie. Problem polega na tym, że będziemy zmuszeni do zakupów w wielkopowierzchniowych sklepach. Tylko one będą zobligowane do zwrócenia nam pieniędzy.
Zobacz też ten przepis na delikatną pieczeń z piersi kurczaka. Tylko na naszym kanale na YouTube.