Jaką wodą zalewać ogórki kiszone? Już nie będzie żadnej wątpliwości
Na ogórki kiszone jest wiele różnych przepisów. Do ich przygotowania potrzebujemy wody z solą. Niektórzy zalewają przetwory zimnym płynem, inni wykorzystują gorący. Kto robi to dobrze? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości.
11.08.2023 | aktual.: 11.08.2023 12:31
Ogórki kiszone to najpopularniejsze przetwory domowe
Produkt jest wynikiem procesu kiszenia ogórków. Podczas niego namnażają się specjalne bakterie, których funkcją jest przeprowadzanie fermentacji mlekowej. Wytwarza się wówczas tak zwany kwas mlekowy.
Każdy, kto je przygotowuje, ma swój unikalny przepis na ogórki kiszone. Różnią się one w zależności od regionu oraz receptur opracowanych przez daną osobę. Wiele osób zalewa warzywa gorącą wodą, inni wybierają zimny płyn. Pozostaje więc pytanie: kto ma rację? Jakiej wody musimy użyć, by ogórki były jędrne, pyszne i chrupiące?
Taką wodą zalewaj ogórki
Gorąca czy zimna? Która będzie lepsza? Najbardziej odpowiedni będzie płyn o temperaturze 20 stopni Celsjusza. Powodem jest kilka bardzo ważnych kwestii:
- wartości odżywcze ogórków - dzięki temu warzywa (oraz dodatki, na przykład chrzan) nie stracą właściwości odżywczych,
- idealne warunki do rozwoju bakterii mlekowych, które biorą udział w fermentacji,
- rozpuszczenie soli - składnik bardzo szybko rozpuszcza się w tej temperaturze, dodatkowo musimy pamiętać o tym, by ogórki kiszone zalewać odpowiednio przygotowaną wodą - jeśli jest twarda i chlorowana, powinniśmy ją najpierw przegotować.
Ogórki kiszone potrzebują soli. Ile musimy jej sypać?
Idealna w tym przypadku będzie niejodowana sól kamienna (jod opóźnia procesy fermentacji, więc takiej soli unikajmy), możemy też użyć morskiej. Najlepsze rozwiązanie to wsypanie łyżeczki proszku na 1 litr wody. Podczas wybierania soli powinniśmy dokładnie czytać etykiety. Nie możemy kupić produktu, który w składzie ma substancje brylujące. Składnik ten negatywnie wpływa na smak przetworów. Ogórki kiszone będą po prostu niedobre.