Jedna z najpopularniejszych zup w Polsce. Zmień lekko jej skład, a będzie bombą witaminową
Zupy to prawdziwe bogactwo i fundament polskiej kuchni. Są pożywne i zdrowe, o ile zadbamy o odpowiednie przygotowanie. Zamiast rozgotowanego ryżu i tłustych mięs warto postawić na warzywa.
13.11.2023 07:50
Gotowanie to jeden z najprostszych sposób na przygotowanie posiłków. To dzięki niemu powstają uwielbiane przez nas zupy, które wracają do łask, gdy za oknem robi się chłodniej, a dni stają się krótsze. To dobry moment, aby ugotować garnek pełen rozgrzewającego wywaru z dodatkiem jarzyn.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zupa jarzynowa dobra na zdrowie
Nie od dziś mówi się o tym, jak ważne jest włączenie warzyw w codzienną dietę. Niektórych z nich, jak ziemniaki, brukselka czy strączki, nie da się jeść na surowo. Z pomocą przychodzi wtedy zupa jarzynowa, która łączy ze sobą wszystkie warzywa i sprytnie ukrywa również te, za którymi nie przepadamy. Daje też spore pole do popisu, bo znaleźć się w niej może niemal wszystko. Niektórzy nazywają ją, mało urokliwie, "zupą śmietnik", bo można wrzucić do niej niemal wszystkie warzywa.
Jednego dnia można dodać więcej kalafiora, innego dnia postawić na brokuły, fasolkę szparagową lub brukselkę. Do bulionu dodać nieco zalegającego przecieru pomidorowego, wkroić korzeń marchewki, dodać pokrojoną w paski paprykę - w tej zupie sprawdzą się niemal wszystkie warzywa.
Lekka zupa warzywna
Aby zupa była lekkostrawna, dobrze jest pominąć dodatek śmietany do wywaru. Bulion warzywny lub mięsny nada wystarczająco dużo smaku, więc zabielanie nie zawsze jest koniecznością. Podczas gotowania nie żałuj warzyw. W szczególności polecam dodanie do środka brokuła, który doda nieco pikanterii i wyrazistości całej zupie.
Składniki:
- 1,5 litra bulionu drobiowego,
- 4 skrzydełka z kurczaka,
- brokuł,
- 500 g ziemniaków,
- pół kalafiora,
- 4 marchewki,
- 2 pietruszki,
- kawałek selera,
- sól,
- pieprz,
- kurkuma,
- świeży koperek lub natka.
Sposób przygotowania:
- W bulionie ugotuj skrzydełka na małym ogniu.
- Marchew, pietruszkę, seler i zdrewniałe końce brokuła i kalafiora zetrzyj na tarce i dodaj do wywaru. Gotuj do momentu, aż marchewka będzie miękka.
- Dorzuć ziemniaki i kalafior. Gdy ziemniaki zaczną się robić miękkie, wrzuć również różyczki brokuła.
- Dopraw do smaku solą, pieprzem i dorzuć odrobinę kurkumy.
- Wrzuć posiekaną zieleninę.
Zupę możesz podać z kleksem kwaśnej śmietany. Smacznego!