Jedz codziennie, a szybko zauważysz różnicę. Zdziwisz się, jak dużą
Dyplomowana dietetyczka postanowiła podsumować wszystkie korzyści płynące z jedzenie truskawek. Ponieważ sezon na te pyszne owoce jagodowe trwa w najlepsze, warto wiedzieć, co jeszcze, poza miłymi doznaniami smakowymi, otrzymujemy wraz z ich zjedzeniem. Jak się okazuje, truskawki bardzo pozytywnie oddziałują na ludzki organizm.
25.05.2023 | aktual.: 25.05.2023 17:18
Chociaż truskawki uchodzą za owoce niezwykle zdrowe, to podstawą do tego, by je za takie uznać, jest ich sprawdzone źródło pochodzenia. O tym, jak bardzo jest ono ważne, świadczy fakt, że truskawki już od wielu lat znajdują się na pierwszym miejscu listy najbardziej zanieczyszczonych pestycydami owoców na świecie. Więcej o tym przykrym podsumowaniu przeczytasz, klikając tutaj.
To właśnie dlatego najwięksi fani truskawek rzadko korzystają z całorocznych produktów importowanych i cierpliwie czekają na pojawienie się zbiorów z polskich upraw. Na wszelki wypadek potrafią też już na pierwszy rzut oka odróżnić polskie truskawki od zagranicznych. A kiedy już to zrobią, pozostaje im tylko cieszyć się boskim smakiem i doskonałymi właściwościami prozdrowotnymi, które dla portalu bbcgoodfood.com opisała dyplomowana dietetyczka Jo Lewin.
Dlaczego warto jeść truskawki?
Jedzenie truskawek z polskich hodowli to łączenie przyjemnego z pożytecznym. O ich wyjątkowym smaku na pewno nie trzeba nikogo przekonywać, ale pozostaje jeszcze kwestia zdrowia. Dietetyczka Jo Lewin podzieliła zalety tych owoców na pięć podpunktów. Oto one.
- Wspierają funkcjonowanie serca. Zawarte w truskawkach antocyjanidyny zapobiegają stanom zapalnym i chorobom serca.
- Regulują poziom cukru we krwi. Występujące w truskawkach barwniki — antocyjany — biorą udział w spowolnieniu trawienia glukozy i zmniejszeniu zużycia insuliny. Ten efekt działa podwójnie, o ile truskawki są serwowane jako element posiłku bogatego w węglowodany.
- Potencjalnie leczą skutki cukrzycy typu 2. Chociaż Jo Lewin przyznaje, że brakuje jeszcze obszerniejszych badań na ten temat, to wszystko wskazuje na to, że zawarte w truskawkach polifenole pozytywnie oddziałują na skutki chorobowe cukrzycy. Poza regulacją poziomu cukru we krwi mają też kontrolować ciśnienie krwi.
- Chronią przed nowotworami. Połączenie zawartych w truskawkach polifenoli: kwasu elagowego i elagitaniny, mają ponoć hamować wzrost komórek rakowych. Na ten moment jednak badania potwierdzające to działanie zostały przeprowadzone jedynie na zwierzętach.
- Wspierają kontrolowanie wagi. Dieta oparta na produktach o niskim indeksie glikemicznym (którym cechują się właśnie truskawki) jest nie tylko pomocna w kontrolowaniu wagi, ale również zmniejsza częstotliwość występowania chorób wynikających z otyłości.