NewsyJeśli masz taką w kuchni, szybko wyrzuć. Jej używanie może bardzo zaszkodzić

Jeśli masz taką w kuchni, szybko wyrzuć. Jej używanie może bardzo zaszkodzić

GIS wskazał w komunikacie, że łyżka Kuchenna znanej marki zostaje wycofana ze sprzedaży - Pyszności; Fot. Pixabay
GIS wskazał w komunikacie, że łyżka Kuchenna znanej marki zostaje wycofana ze sprzedaży - Pyszności; Fot. Pixabay

06.08.2023 18:53, aktual.: 06.08.2023 20:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące łyżki kuchennej. Jak wynika z kontroli urzędowej przeprowadzonej przez Państwową Inspekcję Sanitarną, z łyżki mogą przedostawać się do żywności substancje niebezpieczne dla człowieka. Zdecydowano więc o wycofaniu produktu z rynku.

Kontrola Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdziła, że korzystanie z łyżki wskazanej w komunikacie może być niebezpieczne dla zdrowia. To ze względu na niezgodność polegającą na migracji pierwszorzędowych amin aromatycznych z wyrobu do kontaktu z żywnością. Jak tłumaczy Inspektorat, pierwszorzędowe aminy aromatyczne to substancje szkodliwe dla zdrowia i nie powinny znajdować się w żywności.

Łyżka kuchenna wycofana z obrotu. Ostrzeżenie GIS

Mowa konkretnie o łyżce kuchennej "Mistrz w kuchni" marki VALDINOX o numerze partii: KZ/21/052 i kodzie kreskowym: 5907508180836. Dystrybutorem łyżek jest firma ALTOM Sp. z o.o. Sp. K (ul. Franklina Roosevelta 116A , 62-200 Gniezno). Przedsiębiorstwo rozpoczęło procedurę wycofania z obrotu produktów wskazanych w komunikacie. Firma zobowiązała się też do przyjęcia ewentualnych zwrotów oraz ich utylizację.

Jak wynika z informacji przekazanych przez Główny Inspektorat Sanitarny, z łyżki wskazanej w komunikacie mogą przedostawać się do żywności substancje niebezpieczne dla człowieka. Mowa konkretnie o pierwszorzędnych aminach aromatycznych. GIS apeluje więc, by nie używać łyżek, o których mowa w ogłoszeniu do kontaktu z żywnością.

"W wyniku kontroli urzędowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono niezgodność polegającą na migracji pierwszorzędowych amin aromatycznych z wyrobu do kontaktu z żywnością określonego poniżej (...) Pierwszorzędowe aminy aromatyczne to substancje szkodliwe dla zdrowia, które nie powinny znajdować się w żywności".
Łyżka kuchenna wycofana z obrotu decyzją GIS - Pysznośi; Fot. Główny Inspektorat Sanitarny
Łyżka kuchenna wycofana z obrotu decyzją GIS - Pysznośi; Fot. Główny Inspektorat Sanitarny

GIS ostrzega przed sprzętem kuchennym. Wykryto pierwszorzędne aminy aromatyczne

Sanepid wskazuje, że pierwszorzędowe aminy aromatyczne należą do substancji chemicznych uznanych za rakotwórcze lub potencjalnie rakotwórcze. W opakowaniach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością mogą występować jako pozostałości monomerów. Urząd tłumaczy, że to również produkty rozkładu barwników azowych, a także produkty hydrolizy izocyjanianów w wielowarstwowych foliach z tworzyw sztucznych (laminaty).

"Najczęściej badanymi przez sanepid produktami są wyroby kuchenne z poliamidu (nylonu), takie jak różnego rodzaju łyżki, widelce, łopatki, chochelki i ubijaki. Oznaczony poziom zawartości sumy uwalnianych pierwszorzędowych amin aromatycznych nie powinien przekraczać limitu określonego w Rozporządzeniu Komisji (UE) Nr 10/20011 z dnia 14.01.2011" - informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku.