NewsyKupiłeś te płatki śniadaniowe? Natychmiast wyrzuć. Zawierają toksyczną substancję

Kupiłeś te płatki śniadaniowe? Natychmiast wyrzuć. Zawierają toksyczną substancję

GIS wycofał popularne płatki z obrotu - Pyszności; Fot. Adobe Stock
GIS wycofał popularne płatki z obrotu - Pyszności; Fot. Adobe Stock
03.08.2023 15:35, aktualizacja: 03.08.2023 16:08

Jak przekazuje Główny Inspektorat Sanitarny, popularne zbożowe płatki śniadaniowe znikają ze sklepowych półek. Wycofanie z obrotu konkretnych partii produktu podyktowane jest wykryciem w nich wysokiego poziomu toksycznej substancji. GIS przekazuje więc, by nie spożywać wyrobów określonych w komunikacie.

"Wysoki poziom akryloamidu w określonych partiach płatków żytnich" - wskazuje w ogłoszeniu Główny Inspektorat Sanitarny. W związku z wykryciem toksycznej substancji produkty te mogą stanowić podwyższone ryzyko dla zdrowia konsumenta. Tak wynika z oceny ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego.

Płatki śniadaniowe wycofane ze sklepów

Badania przeprowadzone przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdziły wysoki poziom akryloamidu w płatkach zbożowych. Akryloamid jest substancją toksyczną i rakotwórczą. Produkt może zagrażać zdrowiu, dlatego też nie należy spożywać płatków z podanej przez GIS partii (produkt zostaje wycofany ze sprzedaży pod nadzorem organów urzędowej kontroli żywności). Sprawdź więc, czy masz te płatki w domu:

Płatki żytnie, Lubella, 500 g

Data minimalnej trwałości / Numer partii: 25.11.2023 L211253LG

Data minimalnej trwałości / Numer partii: 26.11.2023 L211263LG

Producent: MW Food Sp. z o.o., ul. Chopina 10, 34-100 Wadowice

Płatki zbożowe wycofane przez GIS - Pyszności; Fot. GIS
Płatki zbożowe wycofane przez GIS - Pyszności; Fot. GIS

Czym jest akryloamid?

Akrylamid to organiczny związek chemiczny, który może powstawać w żywności podczas wysokich temperatur gotowania lub smażenia. W takich warunkach zachodzą reakcje chemiczne - zwane reakcjami Maillarda - pomiędzy aminokwasami zawartymi w jedzeniu i cukrami redukującymi. Reakcje Maillarda powodują między innymi to, że podczas obróbki skórka poddawanych jej produktów brązowieje.

Producent podkreśla, że "akryloamid powstaje podczas obróbki termicznej i jest spożywany codziennie przez ludzi na całym świecie. Dla akryloamidu nie ustanowiono dotychczas najwyższych dopuszczalnych poziomów". Warto jednak wskazać, że substancja ta jest uważana za potencjalnie szkodliwą dla zdrowia, ponieważ została sklasyfikowana jako możliwy czynnik rakotwórczy dla ludzi przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także