Sprzęt kuchennyJest w niemal każdym zamrażalniku, a mało kto wie, do czego służy. Przydaje się co kilka miesięcy

Jest w niemal każdym zamrażalniku, a mało kto wie, do czego służy. Przydaje się co kilka miesięcy

Raz na jakiś czas nasze zamrażarki potrzebują wsparcia w dalszym prawidłowym funkcjonowaniu. Jak o nie zadbać? Przyda się do tego element urządzenia, na który mało kto zwraca uwagę. Leć do lodówki i zobacz, czy go posiada. To znacznie ułatwi czekającą cię pracę!

Zamrażalnik posiada funkcję, o której nie wszyscy wiedzą
Zamrażalnik posiada funkcję, o której nie wszyscy wiedzą
Źródło zdjęć: © Canva, archiwum autora | dimarik

27.12.2023 | aktual.: 27.12.2023 14:01

Większość z nas wyznaje zasadę, że dbałość o sprzęt kuchenny jest potrzebna dopiero w momencie, w którym zaczyna się on psuć. Tego rodzaju zachowanie nie jest zbyt ekonomiczne. Często w chwili, w której chcemy wziąć się za regenerację artykułów gospodarstwa domowego, jest na to już za późno i urządzanie albo nie będą już pracowały równie dobrze, co wcześniej, albo w ogóle trzeba będzie się ich pozbyć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Flagowym przykładem sprzętu kuchennego, o który trzeba dbać regularnie, jest zamrażarka. Połączone z lodówką urządzenie wymaga kontroli, a jej zepsucie może spowodować poważny i bolesny uszczerbek w portfelu. Kluczowym elementem profilaktyki jest oczywiście rozmrażanie sprzętu. Jak to zrobić? Na początek trzeba sprawdzić obecność pewnego mechanizmu.

Zamrażalnik starszy i nowszy

Dlaczego warto regularnie rozmrażać zamrażalnik? To bardzo proste. Szron na ściankach, niedomykające się drzwiczki i osadzony na produktach lód to nie tylko kwestia estetyki, ale również tego, że taki sprzęt pobiera więcej mocy i jest znacznie bardziej podatny na zepsucie. Na szczęście nie każdy zamrażalnik wymaga rozmrażania — te nowoczesne, z funkcją "no frost" hamują proces powstawania na ściankach lodu i szronu. Pozostały sprzęt wymaga jednak wspomnianej profilaktyki.

Zamrażalnik cały w lodzie? Trzeba coś na to poradzić!
Zamrażalnik cały w lodzie? Trzeba coś na to poradzić!© Canva | Phonlamaiphoto

Rozmrażanie zamrażalnika należy wykonać poprzez wyjęcie całego jedzenia, szuflad i półek, a następnie odłączenie sprzętu od prądu. Następnie trzeba zobaczyć, czy na dole urządzenia znajduje się zawór lub lejek. Trzeba go otworzyć, ponieważ to właśnie nim spłynie nadmiar wody. Pod ten specjalny otwór warto podłożyć jakieś naczynie. Dobrze sprawdzi się tu coś płaskiego, na przykład blacha z piekarnika.

Zbierz stopiony lód, wytrzyj sprzęt do sucha i ponownie uruchom. Taki zabieg zaleca się robić przynajmniej raz na trzy miesiące!

Wybrane dla Ciebie