Kiedy najlepiej pić kawę? Ta odpowiedź może Cię zaskoczyć, a naukowcy są pewni
Kawa to napój, od którego wielu Polaków zaczyna swój dzień. Okazuje się, że mała czarna tuż po przebudzeniu nie jest najlepszym rozwiązaniem.
28.04.2023 12:45
Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez kubka gorącego napoju z kofeiną. Ma on pobudzić nas do życia i dodać nam energii na dobry początek dnia. Okazuje się jednak, że najlepsze efekty uzyskujemy o całkiem innej porze dnia. Zmiana nawyków pozwoli w pełni skorzystać z dobrodziejstwa kawy i jej niesamowitych właściwości.
Kawa - kiedy najlepiej po nią sięgnąć?
Jeśli tuż po przebudzeniu twoje myśli biegną od razu w stronę kawy, to lepiej nieco się powstrzymać. Nie jest tajemnicą, że nasz cykl dobowy regulowany jest przez kortyzol. Wydzielanie tego hormonu uzależnione jest od naszego trybu życia i rytmu dnia. Najwyższy poziom osiągamy po 45 minutach od przebudzenia, a po tym czasie spada, przyjmując najniższy ok. 14-15 (jeśli swój dzień zaczynam ok. 8). Kofeina z kolei zaczyna działać dwie godziny po wypiciu, więc najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po kawę właśnie wtedy, gdy kortyzol osiąga najniższą wartość.
Tuż po przebudzeniu poziom kortyzolu jest wysoki, więc nie potrzebujemy dodatkowego wzmocnienia. W ten sposób marnujemy tylko energetyczny potencjał kawy. Jeśli jednak pijesz ją tylko dla smaku, to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wypił filiżankę do swojego śniadania. Według Andrew Hubermana, profesora w Szkole Medycznej Uniwersytetu Stanford, senność w ciągu dnia jest spowodowana gromadzeniem się adenozyny w komórkach. Kofeina, obecna między innymi w kawie, działa jako naturalny przeciwnik adenozyny. Innymi słowy, kofeina blokuje receptory adenozyny i zapobiega uczuciu zmęczenia. Dlatego też to popołudniowy zastrzyk energii przyda się nam najbardziej.
Czy można pić kawę do posiłków?
Picie kawy w czasie posiłków nie jest zalecane. Wszystko przez wysoką ilość szczawianów w napoju - mogą one wpływać na zmniejszenie absorpcji różnych składników mineralnych, takich jak żelazo, wapń czy magnez. Aby uniknąć negatywnego efektu, zaleca się zachowanie co najmniej godzinnego odstępu między wypiciem kawy a spożywaniem posiłku.
Picie kawy w umiarkowanych ilościach ma korzystny wpływ na układ nerwowy. Uwielbiany napój pomaga w utrzymaniu koncentracji, redukcji senności i zmęczenia, a także wykazuje długofalowe działanie ochronne przed depresją, chorobą Parkinsona i Alzheimera. Chociaż korzyści jest naprawdę dużo, to z ilością naparu lepiej nie przesadzać. Trzy lub cztery kawy dziennie to dawka optymalna.
A na śniadanie zamiast kawki może torcik śniadaniowy?