NewsyW PRL-u ten napój był prawdziwym hitem. Piły go nawet dzieci i czuły się takie "dorosłe"

W PRL‑u ten napój był prawdziwym hitem. Piły go nawet dzieci i czuły się takie "dorosłe"

Kawa zbożowa ma wiele pozytywnych właściwości (Archiwum prywatne)
Kawa zbożowa ma wiele pozytywnych właściwości (Archiwum prywatne)
26.06.2023 09:45, aktualizacja: 26.06.2023 10:56

Kawa zbożowa to często świetny zamiennik zwykłej kawy. Ma bardzo podobny smak, odróżniają ją jednak liczne pozytywne właściwości, które mogą poprawić stan naszego zdrowia. W czasach dwudziestolecia międzywojennego i w PRL-u była ogromnym hitem. Ludzie aż bili się o to, by ją mieć. A dzieci pijąc ją do śniadania czuły się takie "dorosłe".

Legenda głosi, że wynaleźli ją pruscy rolnicy w XVIII wieku. Ucieszyli się, gdy odkryli tańszy zamiennik kawy, który smakuje podobnie i do tego pozytywnie działa na organizm. Kawa zbożowa nie ma w sobie ani miligrama kofeiny. Produkuje się ją z palonych ziaren orkiszu, jęczmienia, żyta lub pszenicy. Czasem dodaje się różne dodatki. Najpopularniejsze to cykoria, kokos, wanilia, karmel, melisa, lub korzeń mniszka lekarskiego. Dzięki czemu zyskuje ona niezwykły aromat i ciekawy smak.

Kilka słów o historii

Zanim napiszemy o tym, czym się ona charakteryzuje, powiemy kilka słów o polskiej historii. Wszystko zaczyna się w 1818 roku we Włocławku. Ferdynand Bohm założył pierwszą fabrykę. Na początku z jej usług korzystali najmniej zamożni mieszkańcy Wielkopolski i Śląska, potem kawę zbożową pili już niemal wszyscy. Kawa zbożowa była też ogromnym hitem czasów PRL-u. Zastępowała ona zwykłą kawę, która w tamtych czasach była trudnodostępna. Co więcej, dawano ją nawet dzieciom do śniadania. One czuły się wtedy takie "dorosłe".

Jakie właściwości ma kawa zbożowa?

Po pierwsze ma bardzo mało kalorii, bo tylko 5 kcal w 100 ml. Niestety, jej indeks glikemiczny jest dość wysoki i wynosi 60. To źródło różnych przeciwutleniaczy, które walczą ze stresem oksydacyjnym i chronią przed starzeniem się komórek. W zbożówce znajdziemy też błonnik pokarmowy. Brak kofeiny jest ogromną zaletą, gdyż napój ten mogą pić kobiety w ciąży oraz osoby zmagające się z nadciśnieniem.

Kawa zbożowa (Pixabay)
Kawa zbożowa (Pixabay)

Pozostałe właściwości zależą od składu. Jeżeli kawa zbożowa zawiera w sobie cykorię, dostarczymy sobie inuliny. To probiotyk, który poprawia przyswajanie składników odżywczych i poprawia pracę układu pokarmowego. Napój zawiera także potas, cynk, żelazo oraz witaminy z grupy B.

Picie zbożówki łagodzi zaparcia, redukuje zgagę oraz obniża poziom cholesterolu we krwi. Dodatkowo poprawia pracę układu nerwowego i ma właściwości antynowotworowe.

Kawa zbożowa - jak ją parzyć?

Możemy kupić torebki, które wystarczy zalać wodą lub zaopatrzyć się w sypaną formę tego produktu. Trzy łyżki proszku trzeba zalać litrem wody albo mleka. Napój gotujmy przez 5 minut na średnim ogniu, a potem przecedźmy przez sitko. Ciekawym pomysłem jest parzenie go w wodzie i dodanie odrobiny mleka, wtedy zyska bardzo ciekawy smak. Możemy dodać cynamon lub kardamon.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także