NewsySezon na jeżyny - kiedy wypada? Właściwości i zastosowanie jeżyn

Sezon na jeżyny - kiedy wypada? Właściwości i zastosowanie jeżyn

Sezon na jeżyny - Pyszności; Foto Canva.com
Sezon na jeżyny - Pyszności; Foto Canva.com
02.08.2023 19:01

Choć jeżyny można uprawiać w przydomowym ogródku, to najlepiej smakują te, które rosną dziko w lesie. Krzaczki zawsze pełne są słodko-cierpkich owoców. Jeśli wybierasz się na weekendowy spacer do lasu, weź ze sobą pojemniczek, w który będziesz mógł je zbierać. Zobacz, kiedy dokładnie rozpoczyna się sezon na jeżyny i dlaczego warto jeść te owoce.

Jakie są najpopularniejsze leśne owoce, według twojej opinii? Z pewnością, podobnie jak większość osób, zgodnie stwierdzisz, że będą to jagody. Należy jednak pamiętać, że są jeszcze inne smaczne i niezwykle cenne leśne owoce, do których należy zaliczyć jeżyny. Owoce są zbliżone do malin, ale różnica tkwi w smaku i kolorze. Te czarne i słodkie owoce, od których uginają się krzewy w lesie, to prawdziwy przysmak lata. Dlatego, jeśli planujesz weekendowy spacer do lasu, to warto zabrać ze sobą pojemniczek, w który będziesz mógł je nazbierać.

Jeżyny - co to za owoce?

Jeśli zależy ci na tym, by dowiedzieć się, kiedy dokładnie rozpoczyna się sezon na jeżyny, to będzie dobrze, jeśli nieco lepiej poznasz ten popularny leśny owoc. Warto rozpocząć od tego, że jeżyny funkcjonują również pod takimi nazwami, jak ostrężyna, ożyna czy czarna malina. Są to charakterystyczne czarne i słodkie owoce. Krzewy można uprawiać w swoim przydomowym ogródku, ale najlepiej smakują takie jeżyny, które rosną na dziko — w lesie, na polanach czy przyleśnych łąkach.

Jeżyny na krzaku - Pyszności; Foto Canva.com
Jeżyny na krzaku - Pyszności; Foto Canva.com

Jest to krzew o cienkich, płożących się pędach pokrytych kolcami. Kwiaty są białe, a liście trójlistkowe lub pięciolistkowe. Owoce są podobne do malin i najczęściej występują w kolorze ciemnofioletowym. Warto sięgać po te owoce, w momencie, gdy rozpoczyna się sezon na jeżyny. Do lasu będziesz mógł wybrać się już całkiem niedługo. Warto po nie sięgać w przypadku zaburzeń materii, problemach z trawieniem, schorzeniach dróg oddechowych, czy schorzeniach nerek i pęcherza moczowego.

Zastosowanie jeżyn w kuchni i nie tylko — dlaczego warto po nie sięgnąć, gdy rozpoczyna się sezon na jeżyny?

Jeżyny to owoce, które można wykorzystać w wielu różnych sposób w kuchni. Mają one nie tylko charakterystyczny słodko-kwaśny smak, ale także posiadają wiele korzystnych właściwości zdrowotnych. Co więcej, jeżyny są niskokaloryczne — w 100 gramach tych owoców znajduje się około 40 kalorii. Zawierają witaminę A, C, K, B6, a także wapń, fosfor i magnez. Charakteryzują się wyrazistym smakiem i bogactwem witamin i składników odżywczych.Znajdują również szerokie zastosowanie w kuchni i nie tylko.

Sok z jeżyn - Pyszności; Foto Canva.com
Sok z jeżyn - Pyszności; Foto Canva.com

Najpopularniejsze zastosowanie jeżyn to przede wszystkim:

  • przygotowanie przetworów - dżemy, soki, konfitury, nalewki, kompoty,
  • domowa apteczka - napary, soki, nalewki,
  • napar z owoców - wystarczy zalać wrzątkiem 2 łyżki suszonych owoców, przykryć i odstawić na kwadrans; po ostudzeniu i przecedzeniu należy pić 2-3 razy dziennie,
  • napar z liści - należy zalać łyżkę liści szklanką wrzątku i trzymać pod przykryciem przez 10 minut.

Sezon na jeżyny — kiedy zbierać liście, a kiedy owoce?

Kiedy dokładnie rozpoczyna się sezon na jeżyny? Aby zbierać liście jeżyny, powinieneś to robić przed kwitnieniem, zazwyczaj pod koniec maja i na początku czerwca. Następnie liście można suszyć, rozkładając je w cienkiej warstwie w przewiewnym i zacienionym miejscu. To zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Proces suszenia pozwala na przechowywanie liści i zachowanie ich jakości na dłużej.

Owoce jeżyn zbieraj zazwyczaj pod koniec lata i na początku jesieni, kiedy dojrzeją. Sezon rozpoczyna się pod koniec lipca i trwa aż do końca września. Aby je suszyć, początkowo należy utrzymywać temperaturę w okolicach 40 st. C, a następnie stopniowo zwiększać ją do 60 st. C, aby dokładnie dosuszyć owoce. Kontrola temperatury jest istotna, aby zapobiec utracie składników odżywczych i zachować smak oraz aromat owoców.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także